Zespół Szkół w Górznie

AktualnościINAUGURACJA

 ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

w dniu 2 września 2019 r.

o godzinie 9.00

 


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski.
W dniu 19 czerwca 2019  r. w naszej szkole  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019, na którym obecni byli zaproszeni goście: pan Jarosław Wawrzyniak Starosta Powiatu Leszczyńskiego, pracownicy oraz pacjenci Centrum Rehabilitacji   w Górznie.   Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Na początku uroczystości uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali piosenki i słowa podziękowania dla nauczycieli i rodziców. Pani dyrektor Iwona Stiller podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za owocną, całoroczną  pracę, dokonała podsumowania pracy w  minionym roku szkolnym, zwracając uwagę na wyniki w nauce, osiągnięcia uczniów w konkursach. Podczas uroczystości pani dyrektor wręczyła świadectwa ukończenia: Szkoły Przysposabiające do Pracy,   klasy III gimnazjum i klasy VIII szkoły podstawowej, dyplomy  a także podziękowania dla tych, którzy wspierali szkołę w minionym roku szkolnym. Podziękowała też pracownikom szkoły    i uczniom za ich zaangażowanie w kształtowanie dobrego wizerunku szkoły. Następnie głos zabrał  Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak dziękując za trud włożony w wychowanie i edukację młodzieży życząc wszystkim udanego, zasłużonego wypoczynku.  Po uroczystym apelu wszyscy uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. Jeszcze raz poruszona została tematyka bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, po czym wszyscy udali się na zasłużone wakacje. Kolejny rok szkolny odchodzi do historii, a przed nami tak bardzo upragnione i pełnych wrażeń wakacje.

Pamiętajmy jednak, by były to bezpieczne wakacje.  Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych przygód wakacji.  

  


 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

odbędzie się 19 czerwca 2019 r. o godzinie 9.00

w Zespole Szkół w Górznie

 


Wycieczka do Józefowa - "Wioski Indiańskiej"

Dnia 30. 05. 2019 r.  uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Józefowa k. Chocza. Celem wycieczki było zwiedzenie wioski indiańskiej, zapoznanie się z kulturą Indian. Uczniowie na kilka godzin przenieśli się w świat Dzikiego Zachodu minionej epoki. Dzieci oglądały oryginalne tipi, oryginalne stroje, narzędzia codziennego użytku, osadę traperów oraz wysłuchały opowieści trapera o poszukiwaniu złota. Ponadto, byli z wizytą u szeryfa. Dzieci brały udział w zawodach w przeciąganiu liny, rzucali Tomahawkiem lub rzucali kapeluszem na rogi bizona. Nie zabrakło także chętnych do przejażdżki dyliżansem. Wielką atrakcją było ujeżdżanie dzikiego byka oraz dojenie dzikiej krowy. Każdy mógł do woli korzystać z trampoliny, dmuchanego zamku oraz wspinaczki na szczyt niezwykłej góry. Każde dziecko musiało pokonać indiański tor przygody, czyli most Irokezów, równoważnię Szoszonów, belkę Apaczów i kanion z przeszkodami. Przed zaliczeniem toru dzieci otrzymały indiańskie imię. Ciekawy był też wspólny taniec z Indianami. Potem dzieci udały się do sklepiku, aby zakupić pamiątki. Na koniec wykonano grupowe zdjęcie na liście gończym na tle Wioski Indiańskiej.  Wycieczka wzbogaciła wiedzę na temat życia Indian i dostarczyła wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Górzna

więcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Apel z okazji Rocznicy Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Święta Flagi. W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. 

"Śpiewaj z nami "


05. 06. 2019 r. godz. 9.00

 

Regulamin VII  Festiwalu Piosenki „Śpiewaj z nami"  

 Pierwszy Dzień Wiosny

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek", by bawić się wspólnie z nauczycielami.  Zadowoleni uczniowie udali się na plac, gdzie już na zawsze pożegnali Panią Zimę w rozpalonym ognisku.  Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny. Uważamy, że takie uroczystości, angażujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli, są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.

W dniu 22 marca - DZIEŃ WODY. Z tej okazji dla uczniów naszej szkoły pani   Justyna Piwońska  w dniu 21 marca przeprowadziła warsztaty ekologiczne pod hasłem "WODA - BEZ NIEJ NIE MA ŻYCIA".

 

 


Zabawa karnawałowo-walentynkowa 2019
15 lutego Samorząd Uczniowski wspólnie z nauczycielami zorganizowali zabawę karnawałowo-walentynkową. Były tańce, konkursy, poczta walentynkowa, pyszne snacki         i doskonała muzyka przygotowana przez uczniów.  Podczas balu uczniowie mogli też wykazać się swoim talentem tanecznym, biorąc udział w różnych konkurencjach, m. in. w tańcu z  balonem.  Rywalizacji towarzyszyły silne emocje. Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła wśród  uczniów wiele radości. Wszyscy  bawili się wyśmienicie.

więcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019

W dniu 5  lutego 2019 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu 2019. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem". Podczas obchodów DBI 2019  organizatorzy chcieli podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby - jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej osoby. Celem obchodów było zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty korzystania z sieci na co dzień i rzeczywisty udział internautów w tworzeniu wirtualnego świata. Potencjał sieci, uczniowie mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Pamiętajmy jednak, że wszyscy możemy przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywny, a każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to co robi w Internecie poszanowaniu drugiej strony. W ramach tego przedsięwzięcia w każdej klasie na godzinach wychowawczych zostały przypomniane  zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-medialnym.
Konkurs na pracę plastyczną:

 • I miejsce - Zuzanna Paszkowiak, Katarzyna Robaszyńska
 • II miejsce - Ewelina Prałat, Gabryś Gawroński
 • III miejsce - Marcin Banaszczak, Adrian Lichy

W konkursie na prezentację multimedialną  nagrodzono dwie prace  

- dwa II miejsca otrzymali:  Paweł Andrzejewski i Ignacy Zieliński

Wszystkie graficzne prace konkursowe trafiły na gazetkę ścienną.

Podczas surfowania w sieci każdy internauta powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw, czyli przestrzegać zasad netykiety.    

więcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie

 


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Moja świąteczna choinka''

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 201 w Łodzi, była organizatorem ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Moja świąteczna choinka''. Uczniowie naszej szkoły przygotowali na konkurs różnorodne choinki. Kilka prac naszych uczniów znalazło się wśród nagrodzonych. Laureatami konkursu w swoich kategoriach wiekowych zostali: Grzegorz Iwanowicz  kl. III G - I miejsce Adrian Lichy kl. III G - I miejsce Zuzanna Paszkowiak kl.VI - II miejsce Ignacy Zieliński kl. II SP - III miejsce  Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy .


Konkurs Plastyczny ,,Mój świat, Moje marzenia''

Jak co roku nasi uczniowie przygotowali prace na Konkurs Plastyczny ,,Mój świat, Moje marzenia'' , organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Rawiczu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Rawiczu, Urzędu Miasta i Gminy oraz Muzeum Ziemi Rawickiej. Prace naszych uczniów znalazły się wśród wyróżnionych w swoich kategoriach wiekowych. Dyplomy i nagrody otrzymali: Kinga Jeniec, Fabian Haręza, Grzegorz Iwanowicz, Oskar Robaszyński, Mikołaj Ratajski, Karolina Neumann i Adrian Lichy. Wszystkim gratulujemy.

więcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Jasełka w naszej szkole

Okres przedświąteczny to czas wystawiania jasełek. Zazwyczaj aktorami są dzieci. W tym roku w naszej szkole zmieniono tę tradycję, a aktorami zostali nauczyciele. Nauczyciele po raz kolejny udowodnili, że mają duży dystans do siebie i chętnie zamieniają się w głównych aktorów jasełek. W piątek 21 grudnia  zaprezentowali się w świetnie przygotowanych kostiumach, scenografii i przede wszystkim w dobrze przygotowanym scenariuszu jasełek. Nauczyciele mieli świetnie przygotowaną scenografię, dobry, ciekawy scenariusz, w którym nie brakowało zaskakujących dialogów. Pomysłu i jego realizacji - gratulujemy.   W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


 

Zdrowych i Wesołych
             Świąt Bożego Narodzenia
     spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze
oraz
Szczęśliwego Nowego Roku 2019

Życzy Wszystkim odwiedzającym naszą stronę: dyrektorom, emerytowanym nauczycielom, pracownikom, rodzicom, sponsorom oraz  absolwentom.


              Dyrektor, Grono Pedagogiczne
              Rada Rodziców i Uczniowie
               Zespołu Szkół w Górznie

 

 

 


Andrzejki

Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji pod koniec listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy świetlica  zamieniła się w ,,salę wróżb". Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez słodkich ciasteczek. Dodatkową atrakcją smacznej przekąski były karteczki z andrzejkowymi wróżbami, przepowiadającymi przyszłość. Dzieci chętnie konkurowały ze sobą podczas prowadzonych konkursów. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.

Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.  

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej


W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.  Nasza szkoła również włączyła się do radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podejmując związane z obchodami działania. Jednym z nich był Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 28 listopada 2018r. Celem konkursu było uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz promowanie wśród dzieci i młodzieży treści      o tematyce patriotycznej.
Spośród wszystkich 21 uczestników jury wyróżniło następujących uczniów:

w kategorii „Poezja":
• Kinga Jeniec
• Ignacy Zieliński
• Kacper Miąskowiak
• Daria Hampelska
• Filip Sitek


w kategorii „ Pieśni"
• Michał Woźny
• Katarzyna Robaszyńska
• Zuzanna Paszkowiak
• Adrian Lichy


Pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody oraz pogratulowała uczestnikom konkursu.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Spotkanie z Ewą Rosolską vel. Martą Osą

We wtorek 20 listopada  2018 roku odbyło się spotkanie autorskie z panią  Ewą Rosolską, autorką powieści zarówno dla dzieci  jaki i dla młodzieży  oraz dorosłych. Podczas spotkania pisarka opowiadała w jaki sposób rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem.  Pierwsza książka „I po cholerę mi to było!". Jej sukces sprawił, iż szybko pojawiał się kolejna powieść „Owce, barany i gminne szykany", w której znajdziemy kontynuację pierwszego wydawnictwa. Obie książki autorka napisała pod pseudonimem Marta Osa. Kolejne opowieści powstały już pod jej prawdziwym nazwiskiem. Były to dwie części powieści dla młodszych czytelników z serii „Tajemnica Starego Witraża" - „Trzy krople życia" i „Księga życzeń". Książki cieszą się bardzo duża popularnością stąd też w przygotowaniu u wydawcy są dwie kolejne części tego cyklu. Jak zdradziła autorka powstaje już również piąta i zarazem ostatnia część. Nie zabrakło czasu na podpisywanie książek. Zachęcamy do lektury.


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny   ,, Na zdrowo, na  wesoło, na sportowo"

Uczniowie naszej  szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem ,, Na zdrowo, na wesoło, na sportowo''.  Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. Prace naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych w swoich kategoriach wiekowych. Nagrody otrzymali: 
W kategorii klas : IV-VI

Katarzyna Robaszyńska zajęła I miejsce.

W kategorii klas: VII-VIII

Mikołaj Ratajski zajął I miejsce
Grzegorz Iwanowicz zajął III miejsce.

Laureatom gratulujemy


Obchody 11 listopada w naszej szkole

W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 w naszej szkole  odśpiewany został hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej". Odśpiewanie hymnu zgromadziło społeczność szkolną, ale i nie tylko w  uroczystym odśpiewaniu hymnu uczestniczyli pracownicy i pacjenci Centrum Rehabilitacji w Górznie. Montaż słowno - muzyczny przygotowany przez nauczycieli   i uczniów był przywołaniem pamięci i oddaniem czci wszystkim bohaterom walki o wolność i suwerenność naszej ojczyzny w czasie trwania zaborów. Cała akademia w wielu z nas obudziła refleksję, że dziś patriotyzm to często tylko słowo znane z lekcji historii lub języka polskiego, bo wcale niełatwo określić co tak naprawdę ma on oznaczać w naszych czasach. Może na początek spróbujmy jak najlepiej robić to, co do nas należy, poznawać historię naszego kraju i troszczyć się o polską kulturę i tradycje. Pamiętając o historii naszej przeszłości nie zapominajmy, że przyszłość Polski zależy od nas samych.

 


Powiatowy  konkurs  plastyczny

Uczniowie szkoły przygotowali prace na Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,100 -lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Lesznie. Podsumowaniem etapu pierwszego - szkolnego było wybranie prac na etap powiatowy. Wszystkim uczestnikom konkursu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i upominki. W drugim etapie - powiatowym jedna z prac została wyróżniona. Była to praca Pawła Andrzejewskiego. Paweł otrzymał dyplom i nagrodę. Wszystkim gratulujemy.    

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Wycieczka do firmy Werner Kenkel

Dnia 18.10.2018 r. nasza szkoła udała się na   wycieczkę do Krzycka do Firmy Werner Kenkel.  Uczniowie zwiedzali zakład produkcji tektury i kartonów. Pan dyrektor oprowadził dzieci po zakładzie i opowiedział, jak powstaje  tektura i karton. Uczniowie mieli okazję obejrzeć  etapy produkcji.  Mogli również zobaczyć, jak robi się nadruki i wycina różne wzory. Na koniec  zwiedzania na dzieci czekał słodki poczęstunek.  Uczniowie otrzymali też upominki i gadżety. Dzieci były bardzo zadowolone.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


12.10.2018 r. - Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej to święto upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w dniu 14 października 1773 r.

Dzień Edukacji Narodowej to święto, które w tym roku przypada na niedzielę. W naszej szkole  uroczystości odbyły  się więc już w piątek. Podczas uroczystej akademii pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty, dziękując za poświęcenie i codzienną pracę. Była to też okazja do wyróżnienia nauczycieli, którzy w minionym roku szkolnym w szczególny sposób zaangażowali się w życie szkoły. Życzenia pracownikom szkoły złożyli między innymi Wicestarosta Leszczyński Robert Kasperczak i przewodniczący Rady Powiatu Jan Szkudlarczyk oraz wręczyli nagrody starosty. W tym dniu swoje święto mieli również pierwszoklasiści i nowi uczniowie, którzy zostali oficjalnie pasowani na uczniów szkoły. Najmłodsi otrzymali kamizelki odblaskowe.  Wszystkim pracownikom szkoły składamy najlepsze życzenia.


węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-GórznieSpotkanie z policjantami

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami  policji, pracującymi na co dzień w Komisariacie Policji w Krzemieniewie.  Prowadzący spotkanie policjanci  zwracali  uwag na to,  jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypomnieli  zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Goście  zwrócili  uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi.  Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusze  omówili sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście nie odbyło się bez pytań ze strony uczniów, które dotyczyły przekazywanych informacji, jak również innych aspektów pracy policjanta. Spotkanie było interesujące i pouczające. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Kochane przedszkolaki z okazji  Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka życzymy wielu pięknych chwil wypełnionych zabawą i pierwszymi doświadczeniami naukowymi, które płyną z odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Niech każdy dzień spędzony   w przedszkolu z koleżankami i kolegami będzie wypełniony radością.

 


Akcja „Sprzątania Świata"

W Polsce akcja „Sprzątanie świata" jest prowadzona od 1994 roku. Również nasza szkoła przyłączyła się do dbania o Planetę. Przez wiele lat uczniowie naszej szkoły  w tym szczególnym wrześniowym dniu sprzątali park  i obejście szkoły. Obecnie akcja zmienia swój charakter, kładąc teraz nacisk na uświadamianie społeczeństwa, aby:
- nie śmiecić,
- prawidłowo gospodarować odpadami,
- inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Stąd też już od kilku lat w naszej szkole odbywa się zbiórka surowców wtórnych, która rozpoczyna się w dniu akcji i trwa przez cały rok szkolny. Uczniowie przynoszą makulaturę, nakrętek od butelek. Akcja „Sprzątanie Świata" corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Dzień 3 września 2018 r. to dla uczniów Zespołu Szkół w Górznie dzień szczególny. O godzinie 9.00 krótkim apelem zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Pani dyrektor mgr Iwona Stiller z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzyła uczniom, aby nauka nie była tylko trudnym obowiązkiem, ale by dawała radość ze zdobywania nowej wiedzy i nowych umiejętności. Rodzicom życzyła  nieustannych powodów do dumy i radości z osiągnięć swych dzieci. Nauczycielom - by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.  Potem odbyło się spotkanie z wychowawcami, koleżankami i kolegami  w klasach, by zapoznać z  organizacją roku szkolnego 2018/2019.  

 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

ODBĘDZIE SIĘ 3 WRZEŚNIA ( PONIEDZIAŁEK )  O GODZINIE 9:00


Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018.

Po trudach 10-miesiecznej pracy nadszedł dzień Zakończenia Roku Szkolnego 2017/2018 Uroczystość zaszczycił  swą obecnością  Wicestarosta Leszczyński Robert Kasperczak Na początku Pani Dyrektor dokonała podsumowania pracy w  minionym roku szkolnym, zwracając uwagę na wyniki w nauce osiągnięcia uczniów w konkursach. Podczas uroczystości pani dyrektor wręczyła świadectwa ukończenia klasy III gimnazjum, świadectwa z wyróżnieniem oraz list gratulacyjny Rodzicom, a także podziękowania dla tych, którzy wspierali szkołę w minionym roku szkolnym. Podziękowała też pracownikom szkoły i uczniom za ich zaangażowanie w kształtowanie dobrego wizerunku szkoły. Następnie głos zabrał  Wicestarosta Leszczyński Robert Kasperczak dziękując za trud włożony w wychowanie i edukację młodzieży i  życząc wszystkim udanego, zasłużonego wypoczynku. Rok 2017/2018  był rokiem intensywnej pracy zarówno uczniów jak i pedagogów. Po każdym wysiłku przychodzi wyczekiwany czas zbierania plonów i czas odpoczynku. Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych przygód wakacji.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie

 


Wycieczka na lotnisko w Poznaniu

 Dnia 19 czerwca uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w  wycieczce do Poznania. Celem wycieczki było zwiedzanie Portu Lotniczego Poznań Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Podczas wycieczki uczniowie mieli wiele atrakcji. Każdy uczestnik przeszedł "ścieżkę pasażera", otrzymał "kartę pokładową" i zapoznał się z zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa, przeszedł także przez kontrolę bezpieczeństwa do hali odlotów. Podczas wycieczki dzieci zwiedzili  halę odlotów. Jednym z punktów wycieczki był także pokaz kontroli bagażów, które poddano rozpoznaniu pirotechnicznemu z udziałem  specjalnej aparatury. Prezentacja wzbudziła prawdziwy entuzjazm wśród wszystkich uczestników wycieczki.   Dużą  atrakcją był przejazd autokarem po płycie lotniska i możliwość obejrzenia samolotów z bliska oraz zrobienie zdjęć samolotom. Uczniowie zwiedzili także strażnicę Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej i oczywiście mogli obejrzeć samochody strażackie i pokaz gaszenia pożaru. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do terminalu pasażerskiego, do hali przylotów części zastrzeżonej. Wycieczka była super udana, dostarczyła dzieciom wiadomości i wielu niezapomnianych wrażeń.  

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

odbędzie się 22 czerwca 2018 r. o godzinie 9.00

w Zespole Szkół w Górznie


Konkurs Plastyczny  ,,Nasze ptaki łowne-klapaki i leśne kuraki"

Okręgowa Rada Łowiecka w Poznaniu   oraz Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie  było organizatorem konkursu plastycznego pod hasłem  ,,Nasze ptaki łowne-klapaki i leśne kuraki''.  Prace przygotowane przez  naszych uczniów zostały nagodzone i wyróżnione. Gabriel Gawroński   kl. IV  - nagroda  -II miejsce w  swojej kategorii wiekowej Michał Woźny kl. V  -  wyróżnienie Katarzyna  Robaszyńska kl. V  - wyróżnienie Praca  Mikołaja Robaszyńskiego  zakwalifikowała się do udziału w wystawie Gratulacje!


VI Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami"

6 czerwca  2018  r.  w Sali Gminnego Centrum Kultury w Garzynie odbył się VI  Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami".  Organizatorem  był  Zespół  Szkół Specjalnych w Górznie. Na scenie zaprezentowali się wykonawcy: z  Rawicza,  Rydzyny, Brzezia, Leszna,  Śremu i  Wschowy oraz  naszej szkoły.  Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe w dwóch grupach( soliści, zespoły wokalne). Docenieni zostali wszyscy uczestnicy. Każdy otrzymał dyplom i upominek. Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami. Nagrodzono najlepsze zespoły. Przygotowano również specjalne statuetki przyznane za "ogólny wyraz artystyczny", a także nagrodę Grand Prix, którą otrzymał Adrian Lichy z naszej szkoły. Tego dnia każdy z wykonawców powrócił do domu z upominkiem. Festiwal należy zaliczyć do  bardzo udanych. Gratulacje i brawa dla  uczestników i organizatorów.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Leszczyński oraz Radio Elka.


węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Warsztaty z okazji Dnia Matki i Ojca

Włączenie rodziców w proces wychowawczy naszej szkoły to ważne zadanie, które realizowane jest poprzez organizowanie wspólnych zabaw, uroczystości  i innych imprez. W tym roku nasza szkoła zorganizowała  warsztaty  z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca, który odbył się 30 maja 2018 r. Celem warsztatów  było zintegrowanie środowiska poprzez promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego. Na wstępie rodzice wysłuchali  życzeń  w wykonaniu uczniów gimnazjum oraz zostali obdarowani upominkami wykonanymi  przez dzieci.  Po występach był czas na konsumpcję, można było pokrzepić siły  pysznym ciastem przygotowanym przez mamy,  napojami, kawą i herbatą.  W między czasie   wykonaliśmy mydełka oraz wypalane obrazki. Warsztaty był również okazją do swobodnych rozmów i miłego spędzenia czasu .  

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Wizyta wolontariuszy z Rumunii

29 maja 2018 r.  gościliśmy wolontariuszy z Centrum Aktywności Twórczej. Tym razem młodzi ludzie z Rumunii opowiadali nam o swoim pięknym  kraju, kulturze, tradycjach oraz innych ciekawostkach związanych z ich krajem. Pokazali ciekawą prezentację. Spotkanie z gośćmi stanowiło dla społeczności naszej szkoły  niezwykłe przeżycie, dzięki niemu miała ona możliwość pogłębienia wiedzy na temat Rumunii. Dla uczniów była to lekcja tolerancji, ale też przede wszystkim doskonała okazja, by kształcić umiejętność wypowiadania się w języku angielskim.  


Wycieczka do Muzeum  Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

W dniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali  się do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uczniowie mieli okazję podziwiać eksponaty, których data produkcji sięga nawet XVIII wieku. Muzeum zawiera 20000 eksponatów, a obejście ich wszystkich zajęłoby  co najmniej dwa dni, dlatego panie  przewodnik wybrał najciekawsze z nich.  Uczniowie podziwiali między innymi: lokomobile, samoloty które służyły do wykonywania oprysków w rolnictwie i leśnictwie, sprzęt za pomocą którego wykonywano kiedyś żniwa, pierwsze ciągniki, pługi. Mieli też okazję zapoznać się z różnymi odmianami i rasami zwierząt gospodarskich takich jak: konie ,kozy, owce, bydło, świnie, kury, kaczki, gęsi, gołębie. Niewątpliwą atrakcją zajęć była próba swych sił w dworskiej pralni.  Poznali  warsztat kowala, stolarza i garncarza. Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie wrócili pełni wrażeń oraz z szeroką wiedzą na temat historii i dziejów polskiej wsi.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Spotkanie z baletem
Dnia 18  maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Edukacji ATUT. Podczas spotkania dowiedzieli się, że sztuka baletowa składa się z pewnej treści - libretta, muzyki i scenografii. Niezbędni są też dyrygent oraz tancerz, który przedstawia przygotowany układ taneczny. Wysłuchali historii opowiedzianej w  „Dziadku do orzechów" oraz obejrzeli występy baletowe pt. „Taniec cukrowej wróżki" i „Taniec hiszpański". Z dużym zainteresowaniem przyglądali się strojowi baletowemu. Największą radość sprawił dzieciom wspólny taniec do utworu „Jezioro łabędzie"  Piotra Czajkowskiego.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Zielona Szkoła w Nadleśnictwie Włoszakowice (Krzyżowiec )

15 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły  w ramach akcji „Zielona Szkoła" pojechali  do Włoszakowic (Krzyżowiec) na spotkanie z Panem leśniczym Markiem Wąsowiczem. Podczas spotkania mieli okazję  zobaczyć: metasekwoję, sosnę zwyczajną i sosnę wejmutkę, buk zwyczajny i odmianę purpurową, klon, lipę, robinię akacjową, trzy rodzaje modrzewia i wiele pięknie kwitnących krzewów. Ogromną ciekawość wzbudziły retorty - piece do wypalania węgla drzewnego sprzed II wojny światowej, w których nadal wypala się węgiel. Po części dydaktycznej uczniowie  smażyli na ognisku kiełbaski i z apetytem zjedli drugie śniadanie. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy dobrze się bawili i zadowoleni wrócili do szkoły.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


"Śpiewaj z nami "


6. 06. 2018 r. godz. 9.00  

Regulamin VI  Festiwalu Piosenki „Śpiewaj z nami"  


Uroczysty apel z okazji Święta 3 Maja oraz Dnia Flagi

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Aby uzmysłowić wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa Ojczyzna i Patriotyzm nauczyciele  zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z tymi świętami narodowymi.  Apel  to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla naszej szkoły.  


Wycieczka do Leszna

W ramach  wycieczki  do Leszna  uczniowie odwiedzili  Bibliotekę Ratuszową. Mieli przyjemność wspólnie porozmawiać, pooglądać książki, poczytać, wykonać wspólną pracę.

Uczniowie rownież skorzystali z zaproszenia pana Prezydenta  Leszna Łukasza Borowiaka. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan Prezydent chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Na zakończenie wizyty uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie w gabinecie.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


XI Turniej Tańca "O Złotą Nutkę"

XI Konkurs Tańca o ,,ZŁOTĄ NUTKĘ" odbył  się 11 kwietnia 2018 rokuw Zespółe Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Zespół "Stars" z naszej szkoły zajął I miejsce.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Dzień Pracownika Służby Zdrowia

6 kwietnia 2018 r.  naszej placówce to ważne święto, ponieważ w szczególny sposób uczniowie  wyrazili wdzięczność pracownikom Centrum Rehabilitacji w Górznie. Podziękowali  tak, jak umieli  najlepiej: słowem, piosenką oraz obdarowując  upominkiem.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Zwyczaje Wielkanocne w Polsce

W ramach projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole " Zwyczaje Wielkanocne w Polsce" poznajemy regiony naszego kraju, ich tradycje - czytamy, oglądamy, szukamy informacje.  Przygotowaliśmy potrawy świąteczne, wykonaliśmy  ozdoby wielkanocne, śniadanie wielkanocne oraz odwiedził nas  ulubiony gość dzieci - zajączek wielkanocny.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla szkół szpitalnych

i sanatoryjnych pod hasłem:  ,, SANATORIUM  MOICH  MARZEŃ"

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół przy Szpitalu Uzdrowiskowym ,,Słoneczko'' w Kołobrzegu. Hasło konkursu jest bliskie naszej placówce, w związku z tym postanowiliśmy zostać uczestnikami konkursu. Prace trójki naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych      i wyróżnionych.

W kategorii klas gimnazjalnych prace:

Mikołaja Ratajskiego i Oskara Robaszyńskiego  zajęły  I miejsce.

W kategorii klas IV -VII praca;

Eweliny Prałat  otrzymała wyróżnienie.


Pierwszy Dzień Wiosny

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, zorganizowany przez Zespół Szkół Przyszpitalnych

w Wałbrzychu   ,,WIELKANOCNE  OZDOBY''

Prace naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych.

KATEGORIE:   SZKOŁA PODSTAWOWA

KL. O - III   Filip Sitek uczeń kl. I  zdobył  II miejsce

SZKOŁA PODSTAWOWA

KL. IV - VII   Michał Woźny   uczeń kl. V zdobył wyróżnienie

GIMNAZJUM I MŁODZIEŻ STARSZA  

Wiktoria Kamieniarz  kl. I SPP   zdobyła II miejsce

Karolina  Neumann kl. I SPP   otrzymała wyróżnienie  

 


Walczymy razem o czyste powietrze!

W poniedziałek 12 marca 2018 r.  odbyło się spotkanie z panią Justyną Piwońską ze Starostwa Powiatowego w Lesznie. Dowiedzieliśmy się co nam szkodzi i jak możemy dbać o czystość powietrza, którym oddychamy! Wszyscy możemy zadbać o nasze zdrowie!  

węcej zdjęć na:

www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Rekolekcje wielkopostne

Od 8  do 9 marca 2018 r. s. Franciszka oraz s. Kasia prowadziły rekolekcje wielkopostne dla uczniów w naszej szkole.

węcej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Spotkania z paniami z bibliotekarkami

W spotkaniu brali  udział uczniowie. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki. Panie bibliotekarki zwracały  uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje, podkreśliła też, że warto czytać książki. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki. Uczniowie byli  bardzo zadowoleni  ze spotkania z paniami bibliotekarkami.  

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Zabawa karnawałowo-walentynkowa 2018

9 lutego Samorząd Uczniowski wspólnie z nauczycielami zorganizowali zabawę karnawałowo-walentynkową. Były tańce, konkursy, poczta walentynkowa, pyszne snacki i doskonała muzyka przygotowana przez uczniów.

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Spotkanie z maszynistą PKP

W ramach doradztwa zawodowego poznaliśmy kolejny zawód, jego zalety, wady oraz rolę w społeczeństwie.  

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


 „Dzień Bezpiecznego Internetu"

Nasza szkoła  od kilku lat bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Co roku staramy się podejmować nowe inicjatywy, ale również kontynuujemy działania zainicjowane w poprzednich latach. Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach "Tworzymy kulturę szacunku w sieci " na wszystkich poziomach nauczania, tj. kl. I-III, IV-VIII szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Najmłodsi uczniowie  z oddziału przedszkolnego poznali serwis Necio i przez zabawę uczyli  się zasad bezpieczeństwa w sieci. Inicjatywą kontynuowaną w kolejnym roku był: Szkolny Konkurs Plastyczny - „Tworzymy kulturę szacunku w sieci" i gazetka szkolna „Bezpieczeństwo w Internecie", której tematyka w dużym stopniu dotyczyła bezpieczeństwa w sieci. Realizacja powyższych zadań umożliwiła uczniom poznanie i utrwalenie zasad odpowiedzialnego korzystania z zasobów sieci.  

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych

Dnia 30. 01.2018 odbył się w naszej szkole Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych. Wszystkim nagrodzonym i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-GórznieOgólnopolski konkurs plastyczno-literacki

dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych ,,Niesamowita podróż Stasia i Nel''

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnorodnych konkursach organizowanych przez szkoły szpitalne i sanatoryjne. W ramach rozwijania kompetencji czytelniczych uczniowie przygotowali prace literackie i plastyczne do utworu H. Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy''. Jedną z laureatek konkursu została uczennica klasy IV Kasia Robaszyńska. Kasia w kategorii klas 4-7 zajęła II miejsce. Gratulacje.  


XIX Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych w Wolsztynie


Ogólnopolski konkurs pt. ,,Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa''

Uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie pt. ,, Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa''. Organizatorem konkursu była Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Sosnowcu. Dwoje naszych uczniów zostało zwycięzcami  konkursu w  kategorii wiekowej klas 4-6. Zostali nimi: Gabriel Gawroński -   II miejsce Katarzyna Robaszyńska - III miejsce Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


Międzyszkolny konkurs plastyczny

,,KOLOROWE ANIOŁY'' - Ilustracja do utworu literackiego lub muzycznego o aniołach    Anioły są  jednym z ulubionych tematów konkursów organizowanych przez  szkoły . Nasi uczniowie również przygotowali prace ,których tematem były anioły .Tym razem miała to być ilustracja do wybranego utworu literackiego lub muzycznego  o Aniołach. W konkursie tym prace dwóch naszych znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych.

 • w kategorii klas I-III - wyróżnienie otrzymała praca Filipa Sitka ucznia klasy I
 • w  kategorii klasy VII i gimnazjum praca Grzegorza Iwanowicza  ucznia klasy II  Gimnazjum zdobyła I miejsce.  

Laureatom serdecznie gratulujemy.    


Regionalny Konkurs Plastyczny : ,,Mój Świat, Moje Marzenia'' Rawicz 2017

Jak co roku nasi uczniowie przygotowali prace na konkurs plastyczny ,,Mój Świat, Moje Marzenia'' , organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Rawiczu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Rawiczu, Urzędu Miasta i Gminy oraz Muzeum Ziemi Rawickiej.  Prace naszych uczniów znalazły się wśród wyróżnionych w swoich kategoriach wiekowych.

Dyplomy i nagrody otrzymali:

 • Zuzanna Paszkowiak   -  praca pt:  ,,Delfiny''
 • Mikołaj Ratajski -  2 prace ,,Świat w promieniach słońca''  ,,,Brzozy w kolorach jesieni''
 • Grzegorz Iwanowicz  - praca pt:  ,,Przyroda''
 • Karolina Neumann -  2 prace ,,Odloty'' , ,,Kolory świata''    


  Zdrowych i Wesołych
             Świąt Bożego Narodzenia
     spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze
oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018

Życzy Wszystkim odwiedzającym naszą stronę:

dyrektorom, emerytowanym nauczycielom,pracownikom,

rodzicom, sponsorom oraz  absolwentom.

              Dyrektor, Grono Pedagogiczne
              Rada Rodziców i Uczniowie

               Zespołu Szkół w Górznie

 

 


Jasełka
Święta Bożego Narodzenia to czas, który my Polacy, staramy się spędzać w gronie najbliższych. Nasi uczniowie  także zapragnęli godnie uczcić te święta Bożego Narodzenia. Już kolejny raz przygotowali dla swych pedagogów oraz zaproszonych gości oryginalne Jasełka. Tegoroczne widowisko odbyło się 22 grudnia 2017 r. Występy zaprezentowane przez uczniów  wprowadził uczestników spotkania w prawdziwie świąteczną nastrój.
Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie Jasełek i oprawy artystycznej. Pani dyrektor nie zapomniała także o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości i  oczywiście uczniów oraz nauczycieli  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania wraz z życzeniami złożyli również pan Starosta  Jarosław Wawrzyniak  i   pan Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak
. Na scenie zachwycił wszystkich wysoki kunszt aktorski i wokalny naszych uczniów. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez wszystkich. Na zakończenie padało wiele ciepłych słów skierowanych do autorów, aktorów i widzów wydarzenia
W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty. Ku wielkiemu zadowoleniu i szczerej radości, podarunki okazały się wartościowe .

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs recytatorski  „Jesień wokół nas"

14 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jesień wokół nas".  Celem konkursu było przede wszystkim zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy prezentowali wybrane wiersze o tematyce jesiennej, dodatkowo przygotowywali ilustrację do recytowanego utworu. W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy oceniani byli w dwóch grupach. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast wyróżnieni uczniowie dodatkowe upominki. Wśród wyróżnionych  osób znaleźli się: Ewelina Prałat, Wojciech Kielich, Michał Prałat, Kinga Jeniec, Gabriel Gawroński  Adrian Lichy i Patryk Juszczak. 
Wielkopolski Konkurs Plastyczny „Bądź EKO, działaj EKO!".
Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w konkursach. Tym razem młodzi artyści przygotowali prace na Wielkopolski Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego ,,Bądź EKO, działaj EKO! I edycja konkursu była pod hasłem ,,Walka ze smogiem''. W kategorii szkoły podstawowej klas IV-VII i gimnazjum praca naszego ucznia Mikołaja Ratajskiego zdobyła I miejsce. Wręczenie nagród odbyło się 12.12.2017 r. w Poznaniu. Gratulujemy!


Wycieczka do fabryki bombek "Celtic" w Lesznie

Dnia 12.12.2016 r odbyliśmy wycieczkę do fabryki bombek "Celtic" w Lesznie. Zwiedzanie obejmowało proces wytwórczy od szklanej rurki do gotowego produktu. Przechodząc przez kolejne działy fabryki uczniowie poznali etapy powstawania bombek. Począwszy od obróbki szkła po przez etap srebrzenia aż do etapu zdobienia bombek. Ostatni etap najbardziej przykuł uczniowską uwagę. Ręcznie malowane ozdoby robiły ogromne wrażenie. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach, na których każde dziecko ozdabiało swoją bombkę. Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie otrzymali  ozdoby choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które same wcześniej wykonały.  


Konkursu " Bombka Bożonarodzeniowa "
Organizacja konkursu szkolnego dla dzieci we współpracy z rodzicami powiodła się. Dziękujemy wszystkim za współpracę i zaangażowanie. Każda bombka jest jedyna, wyjątkowa, niepowtarzalna. Wszystkie stroją teraz korytarz naszej szkoły.


Olimpiada bez granic

21 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w "Olimpiadzie bez granic", która zorganizowana została w leszczyńskiej hali "Trapez". Uczestnicy brali udział w konkurencjach sportowych, takich jak strzał piłką do bramki, rzut do kosza, rzut piłką ręczną, przenoszenie piłek lekarskich itp. Każdy, kto ukończył konkurencje sportowe wziął udział w losowaniu nagród.   


Mini koncert CE ATUT - muzyka indiańska
Świat Indian, pachnący wolnością i harmonią, tak różny od europejskiej cywilizacji, jest dla nas bardzo fascynujący. Artyści z firmy CE ATUT zabrali nas w niezwykłą podróż do odległej Ameryki Południowej. Dzięki muzyce przenieśliśmy się  do krajów, z których pochodzą nasi Goście - Chile i Peru. Poznaliśmy indiańskie instrumenty, wykonane z bambusa, skór zwierząt, przypominające swym brzemieniem głosy przyrody. Niezwykła indiańska muzyka, pełna radości i swobody, przeniosła nas do krainy, gdzie człowiek jest harmonijną częścią stworzenia i żyje w zgodzie z otaczającą go przyrodą. Dzięki tej pasjonującej podróży uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, poznali nowe instrumenty, nauczyli się nowych słów, ale przede wszystkim doświadczyli kawałka świata, który dla nas jest tak odległy.  


Apel z okazji 11-listopada
10 listopada  2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia w którym wzeszła jutrzenka wolności. W rolę aktorów wcielili się nauczyciele naszej szkoły. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu uczniów.

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Pamiętamy o zmarłych

W związku ze zbliżającym się  dniem Wszystkich Świętych uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili krzyż nad jeziorem. Dzieci poznały historię walk, jakie toczyły się na tym terenie podczas potopu szwedzkiego i zapaliły znicz - symbol pamięci o tych, którzy zginęli i pochowani zostali z dala od swych najbliższych.


                   

W dniu 31.10.2017 r.  obchodziła imieniny Lilianka J.

Drogiej solenizantce składamy najserdeczniejsze Życzenia

dużo radości , uśmiechu i samych słonecznych dni.                                                                 

                      STO LAT LILIANKO!


Z wizytą u Pana Prezydenta Miasta Leszna - Łukasza Borowiaka i w Radiu Elka

W dniu 25 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły w ramach wycieczki do Leszna spotkali się  z Panem Prezydentem Leszna. Pan Prezydent Łukasz Borowiak w ciekawy sposób opowiedział nam  o historii Miasta Leszna, o najważniejszych symbolach, poszczególnych salach dostosowując wszystko do potrzeb i możliwości naszych uczniów,  w sposób inspirujący, budząc zainteresowanie, ciekawość. Na koniec  spotkania na uczniów czekał słodki poczęstunek.  Bardzo dziękujemy Panu Prezydentowi  za poświęcenie nam czasu, uwagi i wspaniałą atmosferę. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie rozgłośni „Radio Elka". Uczniowie z  uwagą wysłuchali pracownika radia, który opowiedział i pokazał, jak wygląda praca w radio „od środka", po drugiej stronie mikrofonu. Niestety tylko przez szybę mogli zobaczyć studio nagrań. Dowiedzieli się, że program radiowy tworzy  nie tylko pan, którego głos słychać na antenie, ale na stworzenie audycji i sukces radia pracuje cały sztab ludzi. Wizyta w Radio Elka była fascynująca. Dziękujemy .  

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Spotkanie z policjantem

W naszej szkole  duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku, 23 października uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panem policjantem st. asp. Danielem Jakubczak. Dzieci miały okazję porozmawiać z o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Najmłodsi uczniowie  otrzymali  odblaski. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

więciej zdjęć na:
www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Dzień Nauczyciela

"Nie okłamałem chmur, nie oszukałem wiatru, nie okaleczyłem niczyich marzeń - dzięki Wam, Nauczyciele" - słowami poetki Marii Urbańskiej uczniowie naszej szkoły podziękowali pracownikom oświaty za trud wkładany w nauczanie i wychowanie. Podczas przygotowanego programu artystycznego młodzi artyści śpiewali piosenki i recytowali wiersze, podkreślając, że praca w szkole nie jest łatwa, że wymaga wielkiej cierpliwości i poświęcenia. Dziękując nauczycielom za zaangażowanie i rzetelną pracę, dyrektor szkoły Iwona Stiller wręczyła Nagrodę Starosty Leszczyńskiego i nagrody Dyrektora. W czasie apelu odbyło się też uroczyste pasowanie na przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej oraz przyjęcie nowych uczniów do szkoły.    


Żywa lekcja historii

18 września 2017 r.  w naszej szkole    odbyła się „żywa lekcja historii" pod hasłem: „ Życie i kultura w średniowieczu". Uczniowie przenieśli się w podróż do krainy,  którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy rycerzy i gorliwi artyści odtwarzający dawną kulturę, aby przybliżyć wszystkim co działo się dawniej. Pokaz historyczny  w wykonaniu aktorów był bardzo interesujący. Uczniowie  poznali obyczaje  i kulturę epoki średniowiecza, dawne prawo i narzędzia tortur. Z dużym zaciekawieniem słuchali  wykładu i jednocześnie  obserwowali ekwipunki  i uzbrojenia.   Każdy uczestnik mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojami. Ciekawy przekaz ubarwiany był dużym humorem rekonstruktorów. Jeden z nich został pasowany na rycerza. Od dziś uczy się w naszej szkole Gabriel Waleczny herbu Kaczka. Mamy też giermków: Patryka, Pawła i Michała, którzy przeszli próbę ciężkiego miecza.   Lekcja bardzo podobała się uczniom. Dostarczyła wiedzy, ale i emocji.  U niektórych uczniów widoczny był dreszczyk  lęku. Uczniowie uczyli  się i jednocześnie bawili.


Spotkanie z zegarmistrzem

Pacjenci Centrum Rehabilitacji w Górznie bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami Zespołu Szkół w Górznie. W ramach zajęć dotyczących poznawania zawodów, w poniedziałek 18 września, dzieci spotkały się z zegarmistrzem, Panem Eugeniuszem Lewickim. Podczas spotkania uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek i zobaczyli różnego rodzaju zegary, m.in. z kukułką, z odwrócona tarczą, z komunikatami głosowymi. Pan Eugeniusz interesująco opowiadał o swej pracy, podkreślając, że wymaga ona wielkiej cierpliwości, precyzji i spokoju. Dużo radości sprawiły uczniom upominki w postaci zewnętrznej obudowy, czyli kopert do zegarków. Dzięki uprzejmości gościa, dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy i zrozumiały, jak ważną decyzją jest wybór odpowiedniego zawodu.


Sprzątanie świata w naszej szkole

W dniu 15 września odbyła się w naszej szkole akcja Sprzątanie Świata - Polska 2017. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce". Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczyli w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, które polegała na zbiorowym sprzątaniu placu zabaw i parku.   Jej celem jest wzrost   wiadomości ekologicznej społeczeństw. Jest to międzynarodowa kampania. Akcja „sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r. , kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.

Osoby zainteresowane ekologią zapraszamy na stronę http://www.naszaziemia.pl/programy/, gdzie można znaleźć informacje o innych ciekawych programach, w których warto wziąć udział.  


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

"Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę."
Cz. Janczarski "Powitanie"

4 września  2017 r. o godzinie 9.00 pani  Dyrektor Iwona Stiller uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2017/2018. Serdecznie powitał nauczycieli i uczniów, którzy pełni radości i nowej energii wrócili do szkoły.  Powitała nowych uczniów i rodziców , którzy rozpoczynają naukę w murach naszej szkoły. Wakacje dobiegły końca, a początek roku szkolnego wzbudza wiele emocji. Niektórzy  się cieszą, inni są zestresowani.  W tym dniu rodzice oddają szkole swój największy skarb - swoje dzieci. Wszyscy  pełni obaw, ale także nadziei, planów i radosnych marzeń. Niech szkoła będzie dla każdego ucznia miejscem intelektualnej przygody, zdobywania wiedzy, miejscem odnajdywania samego siebie w nowych okolicznościach, a przede wszystkim miejscem przyjaznym i bezpiecznym.


 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

ODBĘDZIE SIĘ:  4 WRZEŚNIA ( PONIEDZIAŁEK )

O GODZINIE 9:00  

 

 


 

Dyrektor, Grono Pedagogiczne

życzy wszystkim udanych,

słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Zawsze postępujcie z rozsądkiem,

a brawurę ograniczcie do minimum,

abyśmy wszyscy wrócili z wakacyjnych wojaży

na rozpoczęcie nowego roku szkolnego !!!

 


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Długo oczekiwany przez uczniów koniec roku szkolnego przypadł na deszczowy dzień. Od samego rana szkoła zapełniła się elegancko ubranymi uczniami wraz rodzicami, trzymającymi w dłoniach symboliczne kwiaty. W powietrzu wyczuwało się radość wymieszaną ze smutkiem związanym z faktem zakończenia roku szkolnego. Niektórzy uczniowie mieli  łzy w oczach, nie hamując się przytulali się do swoich nauczycieli. Stołówka odświętnie przygotowana na uroczystość, z trudem pomieściła uczniów, pedagogów i przybyłych gości. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 tradycyjnie rozpoczęło się odśpiewaniem  hymnu i przemówieniem Pani Dyrektor. Uczniowie wraz z nauczycielami  przygotowali prezentację ukazującą wydarzenia z życia szkoły. Następnie Pani Dyrektor z wychowawcami wręczyła świadectwa dla klasy III gimnazjum i nagrody dla wyróżnionych uczniów oraz podziękowania dla: Pani Dyrektor Centrum Rehabilitacji w Górznie, przewodniczącej Rady Rodziców, listy gratulacyjne dla Rodziców za ich zaangażowanie w działalność szkoły. Koniec roku to jednak nie tylko wzruszenie, ale przede wszystkim nagroda za całoroczny wysiłek. Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze pracowali przez cały rok szkolny, osiągając bardzo wysokie wyniki.

Gratulujemy i życzymy udanych wakacji !!!!!!

więciej zdjęć na:


 


Wycieczka do oczyszczalni ścieków

Dnia 21.06.2017 roku uczniowie  uczestniczyli w wycieczce do Oczyszczalni ścieków. Celem wycieczki było poznawanie procesu oczyszczania wody oraz zwrócenie uwagi dzieci na konieczność oszczędzania wody.


Warsztaty ekologiczne

Dnia 8 czerwiec 2017 r. odbyły się warsztaty ekologiczne pt.: "Hałas to też zanieczyszczenie". Pani J. Piwońska z EKOSFERY wyjaśniła uczniom co to jest hałas i jak negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, zwróciła uwagę na źródła hałasu, które mogą być zależne i niezależne od nas samych. Uczniowie mogli rozróżniać  dźwięki przyjemne i nieprzyjemne dla ucha. Zainteresowanie wzbudziły specjalne urządzenia takie jak: decybelomierz i analizator hałasu w formie modelu sygnalizatora ulicznego, za pomocą których uczniowie  oceniali natężenie hałasu w świetlicy  w różnych sytuacjach.  


 Ogólnopolski Językowy Konkurs Plastyczno-Literacki

Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace na Ogólnopolski Językowy Konkurs Plastyczno-Literacki dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych ,, ME AND MY WORLD -ICH UND MEINE WELT ( Ja i mój świat). Nasi uczniowie zostali laureatami konkursu.


W kategorii szkoła podstawowa - język angielski

 • I miejsce otrzymał Mikołaj Robaszyński 

W kategorii gimnazjum- język angielski

 • I miejsce otrzymał Jakub Musielak
 • II miejsce zajął Patryk Juszczak

 


V Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami"

7 czerwca  2017 r.  w Sali Gminnego Centrum Kultury w Garzynie odbył się V Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami".  Organizatorem  było Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Górznie działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Górznie wraz z Gminnym Centrum Kultury w Krzemieniewie
Na scenie zaprezentowali się wykonawcy : z Rawicza,  Rydzyny, Brzezia, Leszna. Wschowy oraz  naszej szkoły.  Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe w dwóch grupach( soliści, zespoły wokalne). Docenieni zostali wszyscy uczestnicy. Każdy otrzymał dyplom i upominek. Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami. Nagrodzono najlepsze zespoły. Przygotowano również specjalne statuetki przyznane za "ogólny wyraz artystyczny", a także nagrodę Grand Prix, którą otrzymała Oliwia Białasik. Tego dnia każdy z wykonawców powrócił do domu z upominkiem. Festiwal należy zaliczyć do  bardzo udanych. Wielkie brawa dla uczestników i organizatorów.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Leszczyński oraz Radio Elka.

więciej zdjęć na:


Wycieczka na lotnisko "Ławica" w Poznaniu

Dnia 2 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły  wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę do Portu Lotniczego „Ławica" w Poznaniu. Głównym punktem programu było zwiedzanie lotniska, zapoznanie się z zasadami jego funkcjonowania, poznanie historii oraz obserwowanie przebiegu działań z punktu widzenia pasażera oraz pracownika lotniska. Program zwiedzania obejmował przejście przez „ścieżkę pasażera". Uczniowie zapoznali się z zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa, po czym przeszli do hali odlotów. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość zwiedzania terminalu pasażerskiego, w tym: hali głównej, antresoli oraz tarasu widokowego. Jednym z punktów wycieczki był także pokaz sprzętu gaśniczego. Prezentacja wzbudziła prawdziwy entuzjazm wśród wszystkich uczestników wycieczki.

więciej zdjęć na: www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs Plastyczny pt,, Obrazy Świata'

V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych pod hasłem ,,Obrazy świata'' zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 38 w Zabrzu. Uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych:

 • W kategorii wiekowej klas IV-VI szkoły podstawowej Ewelina Prałat zdobyła III miejsce
 • W kategorii klas I-III gimnazjum Grzegorz Iwanowicz zdobył II miejsce 
 • Karolina Neumann zdobyła wyróżnienie


Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole  odbyły różnorodne zajęcia:

 • sportowe, mecze piłki nożnej, przeciąganie liny, 
 • gra w klasy
 • gra w gumę
 •  plastyczne rzeźbienie w glinie

W dniu tym odwiedzili nas wolontariusze. Był to doskonały moment na podszlifowanie j. angielskiego. Oczywiście były słodkie niespodzianki. Pogoda dopisała więc wszyscy byli zadowoleni. 

więciej zdjęć na: www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Program edukacyjny „Zielona Szkoła"

Uczniowie naszej szkoły w dniach 19.05.2015 i 29.05.2017 brali udział w zajęciach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Lesznie wraz z ośrodkiem edukacyjnym funkcjonującym przy Nadleśnictwie Karczma Borowa w ramach programu edukacyjnego „Zielona Szkoła". W tych dniach odbyły się zajęcia na terenie Nadleśnictwa „Koczury" oraz  Nadleśnictwa „ Karczma Borowa". W  trakcie pobytu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pracą leśnika oraz życiem leśnych zwierząt. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia zwierząt, które z różnych przyczyn trafiły do tych miejsc.  Wszystkie dzieci otrzymały małe upominki pamiątkowe.

więciej zdjęć na: www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


"Śpiewaj z nami "

7. 06. 2016 r. godz. 9.00  

 

Regulamin V Festiwalu Piosenki „Śpiewaj z nami"  

 


Programu biblioteczny  "W świecie bajek i baśni"

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum   w ramach realizacji programu bibliotecznego "W świecie bajek i baśni", uczestniczyli w cyklu zajęć czytelniczych, podczas których poznawali pozytywne wzorce postaw, zachowań oraz sposoby radzenia sobie z różnymi problemami. W czasie spotkań dzieci słuchały czytanych bajek i baśni, które dostarczały im wiele radości, a poprzez utożsamianie się z bohaterami i ich emocjami, rozbudzały wewnętrznie. Przygotowane zabawy, zadania i prace plastyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. 


Uroczysty apel z okazji Święta 3 Maja oraz Dnia Flagi

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Aby uzmysłowić wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa Ojczyzna i Patriotyzm nauczyciele  zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z tymi świętami narodowymi.  W  uroczystości wzięli udział uczniowie oraz pacjenci Centrum Rehabilitacji w Górznie. Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla naszej szkoły.  

więciej zdjęć na: www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs plastyczny "Mały pacjent - wielkie prawa"

Uczniowie naszej szkoły  przygotowali prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny " Mały pacjent - wielkie prawa" zorganizowany przez Zespół Szkół przy Szpitalu Uzdrowiskowym ,,Słoneczko'' w Kołobrzegu. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.  Wyróżnienie w konkursie otrzymał  Mikołaj Ratajski. Gratulujemy.

 


Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim odwiedzającym naszą stronę:

dyrektorom, emerytowanym nauczycielom, pracownikom, rodzicom, sponsorom oraz  absolwentom,

aby ten wyjątkowy czas był pełen wiary, nadziei i miłości, a spotkania w gronie najbliższych upływały w miłym, wiosennym nastroju.    

Dyrektor i Grono Pedagogiczne


Zajączek wielkanocny

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Zwyczajem, którym szczególnie interesują się dzieci jest obdarowywanie słodyczami przez zajączka. Z tej okazji w naszej szkole, uczniów odwiedził wesoły gość. Odwiedziny zajączka poprzedziły występy dla pacjentów Centrum Rehabilitacji. To były chwile wielu wzruszeń. Niejednemu seniorowi łza zakręciła się w oku. Takie kontakty uczą dzieci przede wszystkim szacunku do osób starszych. Dla uczniów jest to cenna lekcja. Widzą, jakie odcienie ma starość. Uczą się też empatii. Widzą, że czasem trzeba przekazywać coś innym, nie oczekując nic w zamian. Oczywiście nie zabrakło także stołu wielkanocnego,  a na nim tradycyjnych wielkanocnych potraw. Na stole znalazły się jajka, wędliny, świąteczne ciasto oraz wielkanocne - wiosenne dekoracje. Było kolorowo i świątecznie.  


Warsztaty  "Twórcze inspiracje - filc i mydełka"

Dnia 7 kwietnia 2017 r.  po raz drugi w Gminnym Ośrodku Kultury w Garzynie, odbyły się  bezpłatne warsztatach artystycznych  „Twórcze inspiracje - filc i mydełka". To zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Leszczyńskiego zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Górznie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Członkinie Stowarzyszenia podzieliły się z zainteresowanymi swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Udzieliły praktycznych rad, gdzie i jakie materiały kupować, jakich narzędzi używać, by móc rozwijać swoje artystyczne umiejętności i pasje. Zainspirowane tym uczestniczki, mając do dyspozycji różnorodne materiały i przybory, samodzielnie, według własnych pomysłów wykonały piękne i pachnące mydełka oraz ozdobne  filcem pisanki wielkanocne.  Pomysłów i pozytywnych emocji nikomu nie brakowało (kawy  i słodkości również). Każdy, uczestnik warsztatów, otrzymał zaświadczenie uczestnictwa oraz własną pracę.

więcej zdjęć na: www.facebook.com/Stowarzyszenie-Przyjaciół-Dzieci-i-Młodzieży-w-Górznie-


Dzień Pracownika Służby Zdrowia.   

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Te dwa powiązane ze sobą święta były okazją do podziękowań wszystkim tym, którzy pomagają nam powrócić do sił i zdrowia. W naszej szkole to ważne święto, ponieważ w szczególny sposób możemy wyrazić wdzięczność  pracownikom Centrum Rehabilitacji w Górznie za ich pracę, cierpliwość i poświecenie. Z okazji Święta Służby Zdrowia  uczniowie zaprezentowali pracownikom Centrum Rehabilitacji zaproszonym gościom   program artystyczny.  Podziękowali  tak, jak umieli  najlepiej:  słowem, tańcem i piosenką.  Pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller zaproszeni goście, a także uczniowie podziękowali całemu zespołowi Centrum Rehabilitacji w Górznie za troskę, za okazanie serca,  że podczas tych lat pobytu zawsze wiemy, że jesteśmy we właściwym miejscu...za pewność, że jest zrobione wszystko co możliwe.

 

więciej zdjęć na: www.facebook.com/pg/Zespół-Szkół-Specjalnych-w-Górznie


Konkurs Polonistyczny

W środę, 29 marca 2017 r. uczennice klasy III gimnazjum: Zuzanna Łaszczyńska i Weronika Błaszyk wzięły udział w III Międzyszkolnym Konkursie Polonistycznym w Rydzynie. Celem konkursu było między innymi inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej, wzmacnianie wiary we własne siły oraz integracja uczniów z rówieśnikami. Do rywalizacji stanęły cztery drużyny ze szkół: w Brzeziu, Wschowie, Rydzynie i Górznie. Gimnazjalistki  z naszej szkoły zajęły I miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.      


„Razem zmieniamy Internet na lepsze".

W ramach odbywającej się w naszej szkole sesji "BEZPIECZNY INTERNET", na zajęciach kółka informatycznego  przeprowadzany został  cykl warsztatów, popularyzujących bezpieczne korzystanie z Internetu poprzez: 

 • uświadomienie zagrożeń płynących ze stosowania mediów elektronicznych,
 • przedstawienie cyberprzemocy w aspekcie prawnym,
 • zapoznanie z procedurą reagowania w sytuacji cyberprzemocy,
 • uczenie zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z technologii informacyjnych.

Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość stworzyć  ulotkę - doskonały przewodnik, służący zwiększeniu bezpieczeństwa użytkownika Sieci i jego komputera.

 


Pierwszy Dzień Wiosny

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Jak co roku uczniowie naszej szkoły pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej niż pójść na wagary. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek", by bawić się wspólnie z nauczycielami.  Zadowoleni uczniowie udali się na plac, gdzie już na zawsze pożegnali Panią Zimę w rozpalonym ognisku, a na cześć wiosny, która w tym dniu szczególnie rozpieszczała promieniami-upiekli smakowite kiełbaski. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny. W tym dniu nasza społeczność miała jeszcze jeden powód do świętowania - urodziny Patrycji.  Były życzenia, gromkie "Sto lat" i pyszne słodycze.  Ten szkolny dzień był wyjątkowo radosny. Uważamy, że takie uroczystości, angażujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli, są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej.


Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  uczniów  to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było dnia  28 lutego 2016 r. odbył się bal karnawałowy.  Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Największy zachwyt wywarły na uczniach konkursy.   Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały "salę balową". Bal umożliwił uczniom spędzenie czasu w miłej atmosferze.  Kolejny bal karnawałowy już za rok.         


Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia''

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły przygotowali prace na konkurs pt: ,,Magia Świąt Bożego  Narodzenia'' zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w MCN w Zagórzu k/Warszawy. W tym roku tematem  konkursu była świąteczna zakładka do książki. Zakładki naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych.
Nagrody:

Szkoła Podstawowa: 

 • Kamila  Larek              I miejsce      
 • Wojciech Kielich          wyróżnienie         

Gimnazjum:

 • Wiktoria Kamieniarz     I miejsce
 • Mikołaj Ratajski            I miejsce
 • Adrian Lichy                wyróżnienie

Wszystkim twórcom gratulujemy.


Ogólnopolski  Konkurs  Plastyczny  dla szkół przyszpitalnych           i sanatoryjnych  ,,Eko- Anioły''

Uczniowie naszej szkoły  z dużą pomysłowością  przygotowali prace na Ogólnopolski  Konkurs  Plastyczny  dla szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych: ,,Eko- Anioły''.  Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie ,,Centruś'' działające  na rzecz edukacji i wychowania pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 78 przy  IPCZD. Anioły naszych uczniów znalazły się wśród nagrodzonych i wyróżnionych.

 • W grupie przedszkolnej: Wojciech Kielich lat  6  zdobył   I miejsce
 • W grupie klas I-IV: Marcin Banaszczak  lat 12 zdobył II miejsce
 • W grupie  uczniów starszych  Daria Hampelska    lat 18  zdobyła wyróżnienie

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym   gratulujemy.


Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru

przyniesie spokój i radość,

niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia

żyje własnym pięknem,

a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością

i szczęściem.  

 

Dyrektor, nauczyciele

 z całą społecznością Zespołu Szkół  w Górznie  

 

 


 Jasełka

Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. Tradycją naszej szkoły jest wystawianie jasełek w okresie bezpośrednio poprzedzającym Boże Narodzenie. W tym roku uroczystość ta odbyła się 22 grudnia 2016 r.  Na widowni oprócz rodziców zasiedli zaproszeni goście:  Wicestarosta Leszczyński  Robert Kasperczak,  Przewodniczący Rady Powiatu Jan Szkudlarczyk,  proboszcz parafii w Drobninie ks. Stanisław Pietraszek, pracownicy i pacjenci  Centrum Rehabilitacji.  Uczniowie w przepięknych strojach występowali  przed swoimi rodzicami, kolegami  i zaproszonymi gośćmi. Uroku inscenizacji dodały:  kolędy,  gra  na  cymbałkach i  Bum Bum Rurkach  oraz występ taneczny.  Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesujących  Jasełek. Pani dyrektor nie zapomniała także o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości i  oczywiście uczniów oraz nauczycieli  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania wraz  z życzeniami złożyli  również zaproszeni goście. Następnie został podsumowany szkolny konkurs plastyczny „Ozdoba Bożonarodzeniowa". Do udziału w nim zaprosiliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły, a także rodziców.  Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczego działania na miarę swoich  możliwości i umiejętności. Pragnęliśmy także przyczynić się do rozwoju zainteresowań  i zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz umożliwienia im osiągnięcia sukcesu. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu,  jak i różnorodnością technik plastycznych od kredki, akwareli poprzez wyklejane papierem  wzbogacone  o naturalne elementy takie jak szyszki, korę, makaron  po Decoupage i haft matematyczny. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasłużyli na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić  wszystkie prace. Nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach  wiekowych: przedszkolacy, uczniowie szkoły podstawowe  klasy I-III i klasy IV- VI i gimnazjum.
W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty. Ku wielkiemu zadowoleniu  i szczerej radości, podarunki okazały się wartościowe i nietuzinkowe.


Konkurs „Najpiękniejsza Choinka"

W niedzielne popołudnie  18 grudnia 2016 r.  w sali Domu Kultury w Garzynie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w XV edycji Świątecznego Konkursu Plastycznego pt. „Najpiękniejsza choinka", którego organizatorem było  Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Uczniowie  wspólnie przystrajali choinkę własnoręcznie zrobionymi  ozdobami aniołów i gwiazdek. W tym roku w konkursie wyróżnione zostały wszystkie choinki.  Wszyscy bardzo się ucieszyli, a w nagrodę otrzymali słodycze i kupon 100 zł.  Za kupon zostaną zakupione materiały plastyczne do zajęć.


Konkurs językowy pt. „Zdrowa książka kucharska"

W Zespole Szkół Specjalnych zorganizowany został konkurs językowy pt. „Zdrowa książka kucharska". Konkurs przeznaczony był dla Szkół Specjalnych z najbliższej okolicy. Udział wzięły następujące szkoły: ZSS w Rawiczu, ZSS w Lesznie, ZSS w Brzeziu i ZSS w Górznie. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe oraz praktyczne.  Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 16 grudnia w ZSS w Górznie. W tym dniu odbyły się warsztaty kulinarne z udziałem przedstawicieli szkół. Dodatkową atrakcją był wykład przygotowany przez panie dietetyczki pracujące w Centrum Rehabilitacji w Górznie. One również zasiadły w komisji konkursowej, oceniając różnorodność oraz kaloryczność posiłków umieszczonych  w książce kucharskiej.
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Niespodzianką było otrzymanie koszyka ze zdrowymi produktami: owocami oraz warzywami.

Wyniki konkursu:

I miejsce ZSS  w Brzeziu

II miejsce ZSS w Górznie

III miejsce ZSS w Rawiczu.

Wyróżnienie otrzymali uczniowie ZSS w Lesznie.

Organizatorkami konkursu były: Iwona Bartz, Julia Marciniak, Monika Kowalska.


Regionalny Konkurs Plastyczny: "Mój Świat, Moje Marzenia"

Tradycyjnie wzięliśmy udział   W XXIII Regionalnym Konkursie Plastycznym pt: "Mój Świat, Moje Marzenia", organizowanym przez  Zespół Szkół Specjalnych w Rawiczu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Rawiczu, Urzędu Miasta i Gminy oraz Muzeum Ziemi Rawickiej .   14 grudnia 2016 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu. Prace naszych uczniów znalazły się wśród nagodzonych w swoich kategoriach wiekowych.   Dyplomy i nagrody otrzymali:

·         Artur Sarbinowski

·         Ewelina Prałat

·         Daria Hampelska

Młodych twórcom gratulujemy.


Mikołajki

6-go  grudnia na uczniów naszej szkoły czekało wiele niespodzianek. Na Mikołajki przybyli liczni zaproszeni goście, w tym m.in.: Zastępca Departamentu Zdrowia pani Agata Ziółkowska-Serzycka i pani Agata Ramusiewicz,  pani Dyrektor Centrum Rehabilitacji Magdalena Willk, Pan Wójt Gminy Krzemieniewo Andrzej Pietrula, pacjenci i pracownicy centrum. Najpierw uczniowie przedstawili spektakl słowno -  muzyczny. Po występie na scenie pojawił się Mikołaj.  Później uczniowie otrzymali prezenty. Nikt w tym szczególnym dniu nie został pominięty, a przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Okazało się, że nawet najdrobniejszy podarek od Mikołaja potrafi dać wiele radości.

I chociaż za oknami brak śniegu, w tym dniu panował w szkole świąteczny nastrój.


Andrzejki.

Uczniowie naszej szkoły w dniu 29 listopada 2016 r.  miło spędziły czas, biorąc udział w konkursach, grach i zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez swoich nauczycieli.  Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie wszystkich dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń. W trakcie zabawy dzieci miały przygotowane napoje i słodkie poczęstunki. Z radością można było obserwować, jak wspólnie potrafią się bawić przedszkolaki z uczniami młodszych i starszych klas. Zadowoleni i pełni wrażeń, po skończonej zabawie wrócili do swoich domów.


Spotkanie pełne inspiracji

Mieszkanki powiatu leszczyńskiego spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Garzynie, by wziąć udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych „Twórcze inspiracje - malowanie na jedwabiu i decupage", czyli jak niebanalnie ozdobić dowolny przedmiot. To zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Leszczyńskiego zostało zrealizowane 25.11.2016 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Górznie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętnych było więcej, niż miejsc. Członkinie tego Stowarzyszenia podzieliły się z zainteresowanymi swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Pokazały kilka z wielu technik malowania na jedwabiu i decupage. Udzieliły praktycznych rad, gdzie i jakie materiały kupować, jakich narzędzi używać, by móc rozwijać swoje artystyczne umiejętności i pasje. Zainspirowane tym uczestniczki, mając do dyspozycji różnorodne materiały i przybory, samodzielnie, według własnych pomysłów wykonały i ozdobiły różnorodne przedmioty, które zamieniły się  w nietuzinkowe prezenty na różne okazje, lub po prostu wspaniałe ozdoby domu. Pomysłów i pozytywnych emocji nikomu nie brakowało (kawy  i słodkości również). Każdy, kto przybył na warsztaty, otrzymał zaświadczenie uczestnictwa oraz własne rękodzieło: kolorowe apaszki, wazoniki, puzderka, świeczniki, bombki.


Francuskie spotkanie

To kolejne wspaniale spotkanie z kulturą, historią i codziennością innego kraju.

Charlotte i Amelie - francuskie wolontariuszki z Centrum Aktywności Twórczej z Leszna zabrały nas w podróż do swojego kraju. Z radością słuchaliśmy , oglądaliśmy, tańczyliśmy        i bawiliśmy się. Charlotte i Amelie! Dziękujemy za spotkanie.  Turniej warcabowy

Dnia 23 listopada 2016 r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w  „Regionalnym Turnieju Drużynowym w Warcabach" w Zespole Szkół w Brzeziu. Celem turnieju było propagowanie wspólnej zabawy i sposobu spędzenia wolnego czasu oraz integracja młodzieży z różnych szkół. Udział w zawodach poprzedziły międzyszkolne rozgrywki.  

Startowaliśmy w składzie: 

 • Maciej Mikołajczak
 • Sylwester Ogrodowiak
 • Paweł Robaszyński  

Uczniowie zajęli  drużynowo III  miejsce.  Indywidualnie Maciej Mikołajczak II miejsce.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy z rozgrywek ze złotym medalem.


Szkolny konkurs recytatorski „W świecie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima".

Dnia 18 listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski „W świecie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima". Głównym celem konkursu było  zainteresowanie dzieci poezją,  rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich oraz uczenie  rywalizacji w przyjaznej atmosferze.  W konkursie wzięło udział 14 uczestników. Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wierszy stanęły dzieci podzielone na dwie kategorie. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali znane utwory polskich poetów. Dodatkowo dzieci przygotowały ilustracje do wybranych przez siebie utworów. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

w grupie młodszej: I miejsce

- Ewelina Prałat II miejsce

- Zuzanna Paszkowiak III miejsce

- Wojciech Kielich

w grupie starszej:

I miejsce - Patryk Juszczak

II miejsce - Adrian Lichy

III miejsce - Weronika Błaszyk

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, natomiast wyróżnieni uczniowie nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Listopad 2016 - Święto Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali tradycyjny montaż słowno-muzyczny. Dzięki inscenizacji młodsi koledzy i koleżanki mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Prawie sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.  Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Uroczystość uświetnili swoją obecnością pacjenci Centrum Rehabilitacji w Górznie. 

Z pewnością dla wszystkich była to cenna lekcja historii ukazana w  łatwo przyswajalny sposób.  Artyści i organizatorzy spektaklu zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność.


"... na skraju wsi
dróg rozwidleniu
stoi krzyż
samotny świadek ..."

„Chwile zadumy" - spacer pod krzyż

  Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. W październikowy dzień uczniowie  wraz z nauczycielami wybrali się na jesienny spacer, podczas którego odwiedzili przydrożny krzyż grób żołnierzy szwedzkich poległych w czasie potopu szwedzkiego. Dzieci zapaliły znicze oraz pomodliły się w intencji zmarłych. Wszyscy spędzili czas w atmosferze ciszy i skupienia.  


Włoskie spotkanie

27 października 2016 r. przyjechali do naszej szkoły goście z Włoch: Valeria, Sara i Francesco. Dzięki nim mogliśmy lepiej poznać „kraj w kształcie buta". Były opowieści, zdjęcia, piosenki i tańce. Mieliśmy specjalny pokaz wybuchu wulkanu (bardzo nam się podobał). Wykonaliśmy też wspólny plakat i grupowe zdjęcie, by na dużej zapamiętać to niezwykłe spotkanie. Valerio, Saro i Francesco dziękujemy i pozdrawiamy z Górzna.Zawody latawcowe "Podniebne loty"

Dnia 11 października 2016 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu zorganizowano ósme z kolei Zawody Latawcowe pod hasłem „Podniebne loty".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

·         Juszczak Patryk

·         Mikołajczak Maciej

·         Robaszyński Mikołaj

·         Robaszyński Paweł 

W tym roku nasi uczniowie zajęli  I  miejsce.

Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach - latawców płaskich i skrzyniowych.                 W konkursie ocenie podlegały: konstrukcja latawca, staranność i estetyka wykonania, zdobnictwo oraz co najważniejsze i najwyżej punktowane to poprawność lotu. Wykonane przez uczniów  modele latawców były bardzo ciekawej konstrukcji, wykonane według własnych pomysłów. Największe emocje towarzyszyły uczestnikom podczas ostatniej konkurencji. Każda drużyna z zapartym tchem obserwowała swoje latawce, które unosiły się w powietrze. Organizatorzy zapewnili uczestnikom poczęstunek, wręczono także nagrody i okolicznościowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy  występu.    


Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych

 27 września w naszej szkole odbyły się zajęcia przyrodnicze pod hasłem "Las i jego mieszkańcy". Tematyka zajęć dotyczyła ekosystemu leśnego - jego warstwowej budowy, typów, leśnej roślinności a w szczególności - gatunków zwierząt bytujących w polskich lasach.  W zakresie poruszanych zagadnień  uczniowie utrwalili posiadaną wiedzę o lesie oraz wzbogacili ją o nowe informacje. Na zajęciach gościem była Pani Joanna Girtler, specjalistka w dziedzinie edukacji leśnej w Nadleśnictwie Karczma Borowa, która opowiedziała o znaczeniu lasów oraz  całorocznej, odpowiedzialnej  pracy leśników. Nie zabrakło także praktycznych porad dotyczących zachowania w lesie. 


 


Tureckie spotkanie

Naszą szkołę dnia 22 września odwiedzili: Ozge Akalin i Emrah Cetin (wolontariusze EVS, którzy przyjechali do Leszna na zaproszenie Fundacji CAT). Goście z Turcji opowiedzieli nam o swoim pięknym kraju położonym na dwóch kontynentach. Obejrzeliśmy zdjęcia i krótkie filmy, usłyszeliśmy turecki język i muzykę. Mogliśmy potrzymać w rękach bardzo piękny kamień szczęścia wykonany z kolorowego szkła. Wykonywaliśmy też dłuuuugi plakat oraz rozmawialiśmy z Ozge i Emrah (po angielsku, po polsku, choć najczęściej za pomocą gestów      i uśmiechów). Potem robiliśmy wspólne zdjęcia, które będą nam przypominały tureckie spotkanie. Ozge i Emrah dziękujemy, że byliście z nami!


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka  składamy  wszystkim przedszkolakom   
i ich rodzicom najserdeczniejsze życzenia - samych sukcesów w nauce jak i radości i uśmiechu każdego dnia.

List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2016


WYCIECZKA DO OSIECZNEJ

W dniu 9 września 2016 r.  w ramach cyklu "Poznajemy nasz region" wybraliśmy się do gminy Osieczna. Tam  zwiedziliśmy  Klasztor Franciszkanów oraz  Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Uczniowie mieli okazję poznać historię oo Franciszkanów i zwiedzić z przewodnikiem Mateuszem Nowackim klasztor.
Następnie uczniowie  zwiedzili  kompleks trzech XVIII-wiecznych wiatraków (noszących imiona ostatnich pracujących w nich młynarzy: Franciszek, Leon  i Józef-Adam) i działający młyn wodny. Zobaczyli zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu, zachowane maszyny i urządzenia młyńskie, a także dowiedzieli  się jak wyglądała codzienna praca młynarza i jak skonstruowany jest wiatrak. Zwiedzaniu towarzyszyło wiele ciekawych historii i legend związanych z wiatrakami opowiedzianych przez pana Jarosława Jankowskiego. Nie był to jednak koniec atrakcji. Uczniów czekało jeszcze robienie i pieczenie podpłomyków. Wszyscy wrócili do szkoły  uśmiechnięci i bogatsi o wiele ciekawostek związanych z kulturą regionalną. Ta „wyprawa w dawne czasy" do Muzeum Młynarstwa  wywarła na uczniach wielkie wrażenie i wzbogaciła ich zasób wiedzy  o nowe, ciekawe informacje.


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

"W każdym  dziecku jest kopalnia diamentów
należy je tylko odszukać i starannie oszlifować "


I znów wakacyjne przygody stały się wspomnieniem...

Dzień 1 września  kojarzy się  z powrotem do szkoły. Dzieci po długich wakacjach radosne         i wypoczęte wróciły  do miejsca, w którym nie tylko nabywają nowych umiejętności, ale i mile spędzają czas na przerwach dzięki przyjaźniom tu zawartym.

W tym dniu pani dyrektor mgr Iwona Stiller powitała uczniów, nauczycieli,  rodziców.  Szczególnie serdecznie powitała  w naszej szkole tych uczniów,  którzy po raz pierwszy przekroczyli próg  naszej szkoły.  
Uczniom z okazji rozpoczęcia roku szkolnego życzymy wielu sił i wytrwałości, zdobywania jak najwyższych wyników w nauce, czołowych miejsc w konkursach przedmiotowych, a nauczycielom satysfakcji z realizowania wspaniałych pomysłów i wykonywanych zadań. Wychowawcy sprawnie podali podział godzin, by uczniowie mogli jeszcze wykorzystać na odpoczynek piękny, letni dzień.  Przed nami dziewięć miesięcy pracy, ale także wspaniałej zabawy, ciekawe lekcje, wycieczki, spotkania z przyjaciółmi i nowe wyzwania, którym postaramy się sprostać.  A jutro zabieramy się solidnie do pracy.


DROGIE UCZENNICE I DRODZY UCZNIOWIE...

List od Rzecznika Praw Dziecka z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 - TUTAJ


"Witaj, szkoło!"

Przyjaźnie i wesoło
żegnamy rzekę, las.
Ach, witaj, witaj szkoło!
Już czas do pracy, czas!
    
Pociąg jak wicher pędzi,
dźwięczy piosenka kół.
Z wakacji jadą dzieci
do szkół, do szkół, do szkół!

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA ( CZWARTEK ) O GODZINIE 9:00

 


Rok Szkolny 2015/2016Zakończenie roku szkolnego 2015/016

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole w dniu 24 czerwca 2016 r. odbył się uroczysty apele wraz z programami artystycznym. Najzdolniejsi i najpilniejsi uczniowie zostali uroczyście wyróżnieni. W apelu uczestniczyła cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i wychowawcami w obecności pani Dyrektor,  zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych rodziców, opiekunów i dziadków. Pani Dyrektor szczególnie podziękowała aktywnym rodzicom, za zaangażowanie i pracę w mijającym roku szkolnym na rzecz szkoły.  W mającym roku szkolnym możemy jak co roku być dumni z naszych uczniów. Wielu z nich osiągnęło dobre i bardzo dobre wyniki w nauce. Świadectwo z paskiem otrzymała Adrianna Malutkiewicz.  Nasi uczniowie odnieśli również liczne sukcesy w zawodach sportowych, turnieju warcabowym oraz podczas międzyszkolnych i ogólnopolskich konkursów m.in.: polonistycznym, historycznym, technicznym, plastycznych,  muzycznych.  Na zakończenie pani Dyrektor  szkoły złożyła wszystkim życzenia wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Pora schować plecaki, odłożyć książki. Zacznijmy cieszyć się wakacjami - czasem wypoczynku, wycieczek i wypraw w nieznane! Cieszcie się  wakacjami, abyście we wrześniu wrócili do szkoły naładowani zapałem i energią do poznawania świata.

Dziękujemy wszystkim za ten rok szkolny.
Życzymy miłego odpoczynku i do zobaczenia po wakacjach 1 września!

 


 Konkurs plastyczny  pt. "Inny nie znaczy gorszy-tolerancja łączy ludzi''.


Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna  w Lesznie z siedzibą w Rydzynie, zorganizowała konkurs plastyczny  pt. ,, Inny nie znaczy gorszy-tolerancja łączy ludzi''. Konkurs adresowany był dla uczniów  klas VI szkół podstawowych.
W konkursie uczestniczyli również nasi uczniowie  Adrian Lichy i Grzegorz Iwanowicz.
Praca Adriana Lichego zdobyła III miejsce. Gratulujemy życzymy dalszych sukcesów.
 


Szkolna wycieczka po ziemi i niebie.

W czwartek 16.06.2016 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Zielonej Góry i Ochli. W Planetarium Wenus, które jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły, obejrzeliśmy seans pt. „Mała Gwiazdka". Dowiedzieliśmy się z czego zrobione są gwiazdy, co powoduje, że każda z nich jest wyjątkowa. Zwiedziliśmy też ekspozycję astronomiczną „Układ Słoneczny", poświęconą planetom Układu Słonecznego i Księżycowi oraz meteorytom, a także słynnemu astronomowi - Janowi Keplerowi („gadającemu obrazowi", jak mówili niektórzy uczniowie). Potem pojechaliśmy do „Szkoły pod strzechą", czyli do Muzeum Etnograficznego. Tam przewodnicy przybliżyli nam świat dawnych obyczajów i tradycji, zajęć gospodarskich i rzemieślniczych oraz twórczość artystyczną nierozerwalnie związaną z życiem codziennym i świątecznym. Ubiliśmy też masło w maselnicy (kierzynce), które rozsmarowane na chlebie, smakowało wspaniale. Podczas tych praktycznych działań nasza pani przewodnik zaprezentowała nam m.in. przepiękny wiersz:

Matka

Stała przy stole, chleb kroiła

Najpierw znak krzyża uczyniła

Zanim go dziecku w kromce dała

Tak nam często powtarzała.

„Pamiętaj dziecko, chleb święta rzecz,

Daj Boże , zawsze na stole mieć

Gdy ci kruszyna gdzieś upadnie

Podnieś, pocałuj jak relikwie godnie i przykładnie"

Mateńko droga ja rady twe

Też swoim dzieciom przekazuję

Bo wtedy naród nie zginie

Jak swe tradycje pielęgnuje.


Do naszych domów wróciliśmy pełni nowych wrażeń i doświadczeń. Dzięki tej wycieczce mogliśmy aktywnie uczestniczyć w kulturze naszego kraju oraz lepiej poznać nasz ziemski świat.


Wycieczka do Racotu

Dnia 14 czerwca 2016  r. uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili klasycystyczny,  XVIII - wieczny Pałac książąt Jabłonowskich - został on zaprojektowany przez słynnego architekta Dominika Merliniego. W pałacowych wnętrzach była jedna z pierwszych w Polsce scen dworskich, wystawiano sztuki  Józefa  Wybickiego oraz Wojciecha  Bogusławskiego. W pałacu przebywał też  książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.
Uczniowie oprócz zwiedzania pałacu i obejrzeli zabudowania wokół pałacu.  Zwiedzili także stadninę koni, ujeżdżalnię, powozownię. Wielu po raz pierwszy w życiu skorzystało z  przejażdżki po okolicy powozem. Na koniec przy ognisku uczniowie upiekli kiełbaski.


IV Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami"

8 czerwca 2016 r.  w Sali Gminnego Centrum Kultury w Garzynie odbył się IV Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami". 

Nasza szkoła była organizatorem  imprezy  wraz z Gminnym Centrum Kultury w Krzemieniewie. Na scenie zaprezentowało się 94 wykonawców. Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe w dwóch grupach( soliści, zespoły wokalne). Młodzi artyści przyjechali ze szkół specjalnych i placówek opiekuńczo - wychowawczych województwa wielkopolskiego. Docenieni zostali wszyscy uczestnicy. Każdy otrzymał dyplom i upominek. Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami. Po raz pierwszy została przyznana nagroda Grand Prix w postaci pucharu i nagrody rzeczowej.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Leszczyński oraz Radio Elka.

Wyniki:

Soliści
Kategoria solo, wiek od 10 do 13 lat:

Nagroda Grand Prix - Adrian Lichy, „Piosenka na cztery kopyta i wiatr" - Górzno
II miejsce - Patrycja Grabowska, „Gdzie strumyk płynie z wolna" - Leszno
III miejsce - Grzegorz Iwanowicz, „Tata jest potrzebny" - Górzno
Wyróżnienie - Konstancja Chwierot, „Piosenka do walizek i plecaków" - Śrem

Kategoria solo, wiek od 14 do 16 lat:

I miejsce - Dorota Marcinek, „Ta sama chwila" - Rydzyna
II miejsce - Adrianna Malutkiewicz, „Mój wymarzony men" - Górzno
III miejsce - Dariusz Urny, „Tak bardzo się starałem" - Brzezie
Wyróżnienia: Marika Willer, „Chodź, pomaluj mój świat" - Leszno
Blanka Laskowska, „Graj" - Wolsztyn
Aleksandra Borowiak, „Różowa Piosenka" - Wschowa

Kategoria solo 17 lat i więcej:

I miejsce - Tobiasz Grygier, „Nie płacz Ewka" - Leszno
II miejsce - Arkadiusz Szefer, „Nim stanie się tak" - Brzezie
III miejsce - Klaudia Szczecina, „Ten piękny sen" - Leszno

III miejsce - Kacper Kozyra „Naiwni" - Wschowa
Wyróżnienie: Adrian Skupin „Dzień dobry, kocham Cię"  -  Rawicz

Zespoły:

Kategoria zespoły do 11 lat:

I miejsce - „Wesołe Dzieciki" z Brzezia z piosenką „Majowy zapach kwiatów"
II miejsce - „Zielone Nutki" ze Śremu z piosenką „Maszeruje wiosna"


Kategoria zespoły od 12 do 16 lat:

I miejsce - „Śpiewające Słowiki" z Górzna
II miejsce - „Czwórka" z Wolsztyna z piosenką „Dni, których nie znamy"
III miejsce - „Kolorowe Nutki" z Brzezia z piosenką „Brazylia - El Bayo"
Wyróżnienie: „Duet" z Rydzyny z piosenką „Boca Chica"

Kategoria zespoły 17 lat i więcej:

I miejsce - „Wiercipięty" ze Wschowy z piosenką „Gdyby tak wróżką być"
 I miejsce - Zespół z Leszna z piosenką „Żyj do przodu"
II miejsce - „ Radosna Trójka" ze Śremu z piosenką „Kołysanka"
III miejsce - „Zielone ogórki" z Rawicza z piosenką „Mała Megi"

  Wszystkim: organizatorom , uczestnikom,  gratulujemy.  Do zobaczenia za  rok.

 


 

IV Festiwal Piosenki

"Śpiewaj z nami "

8. 06. 2016 r. godz. 10.00

 

Regulamin IV Festiwalu Piosenki „Śpiewaj z nami"


III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla szkół szpitalnych   i sanatoryjnych pod hasłem „Bajkowy Świat

Nasi uczniowie przygotowali prace na III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Szkół Szpitalnych     i Sanatoryjnych pod hasłem ,, Bajkowy Świat''. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych nr 38 w Zabrzu. W konkursie  dwójce naszych uczniów udało  się zdobyć wyróżnienia. 

Wyróżnienia otrzymali: Daria Hampelska    i Mikołaj Ratajski.

 


Niezwykli goście

3 czerwca 2016 r. do naszej szkoły zawitało dwóch gości z Hiszpanii: Ginés Muñoz Pérez i Jesus Sanchez de Pablo Aranda. Wolontariusze rozpoczęli swoje spotkanie od krótkiego  tańca. Uczniowie  z entuzjazmem brali  udział w zajęciach angielsko - hiszpańskich. Na zajęciach poznali podstawowe informacje o Hiszpanii, nauczyli się kilku kroków flamenco, poznali w humorystyczny sposób zasady „sjesty", obejrzeli filmik o najpiękniejszych miejscach Hiszpanii oraz nauczyli się odrobinę hiszpańskiego. Uczniowie mieli okazję zagrać w piłkę nożną z gośćmi.


W zakładzie zagospodarowania odpadami

Dnia 2 czerwca 2016 r.  uczniowie udali się  do Trzebani do Zakładu Zagospodarowania Odpadów.
Na początku odbyła się krótka prezentacja na temat odpadów i ich segregacji oraz pokazane zostały kolejne etapy przetwarzania odpadów mieszanych, podczas której nasi uczniowie pochwalili się swoja  wiedzą na temat recyklingu spalania oraz składowania śmieci. Po wykładzie ubrani w kaski oraz kamizelki, udali się na zwiedzanie całego zakładu. Po kolei zobaczyli etapy segregowania odpadów.

 


Poznajemy Węgry

1 czerwca 2016 r.  uczniowie naszej szkoły mieli okazję  gościć Veronikę Gall z Węgier, wolontariuszkę z Fundacji Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie. Pani Veronika pięknie opowiedziała o swoim kraju, jego historii i teraźniejszości. Przedstawiłam nam węgierską bajkę przetłumaczoną na język polski. Uczniowie  zostali  zaproszeni  do ulubionego tańca  węgierskiego.  Spotkanie z panią  Veronicą było bardzo ciekawe i radosne.


Dzień Matki i Ojca

W najpiękniejszym miesiącu roku obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w naszej kulturze - Dzień Matki i Ojca. Polacy Dzień Matki po raz pierwszy świętowali w 1914 roku  w Krakowie. Od tego czasu corocznie, 26 maja, składamy mamom życzenia i obdarowujemy je drobnymi upominkami, aby w tym wyjątkowym dniu, jeszcze bardziej okazać rodzicom miłość i szacunek. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili obywatele Stanów Zjednoczonych 19 czerwca 1910 roku.
Uczniowie naszej szkoły  nie zapomnieli o rodzicach. Zaprosili swoich bliskich 24 maja 2016 r. na uroczystość z okazji ich święta. Przygotowywali się pod okiem swoich nauczycieli, by ta wizyta była pełna radości i wzruszeń. Gdy nadeszła godzina 1600 na sali zgromadzili się zaproszeni rodzice. Podczas spotkania gimnazjaliści zaprezentowali  projekt edukacyjny pt. „Górzno wczoraj i dziś".  Społeczność szkolna przygotowała specjalny program artystyczny - uczniowie składali piękne życzenia swoim rodzicom, którzy oglądali te występy z uśmiechem, ale i czasem z łezką wzruszenia. Każdy z gości otrzymał również prezent własnoręcznie przygotowany przez swoje dziecko.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor mgr Iwona Stiller złożył życzenia wszystkim zgromadzonym rodzicom. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna, przebiegała w bardzo rodzinnej i miłej atmosferze. 


Igrzyska Lekkoatletyczne w Lesznie

Dnia 19 maja 2016r. na Stadionie Lekkoatletycznym w Lesznie  odbyły się Igrzyska  Lekkoatletyczne Placówek Szkolnictwa Specjalnego. Organizatorem  Igrzysk  był  Zespół Szkół Specjalnych w Lesznie.  Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

Chwaliszwski  Mateusz

Malesiński Markus

Malutkiwicz Adrianna

Musielak Jakub

Ogrodowiak Sylwester

Robaszyński Wiktor

 Nasza reprezentacja zajęła VII miejsce drużynowo. Gratulujemy !!!


II Kampania edukacyjna „SOS dla środowisk"

W ramach działań edukacyjnych, których  organizatorem jest Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego  dnia 18 maja 2016  r. w naszej szkole, przeprowadzona  została  prelekcje poświęcona selektywnej zbiórce odpadów, którą poprowadził pan Romuald Burczyk.  Podczas zajęć uczniowie  dowiedzieli  się  jak generować  odpady w życiu codziennym, co oznaczają ekoznaki na opakowaniach oraz jak wygląda recyklingowa droga najczęściej powstających w gospodarstwach domowych odpadów.


IX Międzyszkolny konkurs wiedzy o UE- Wielkopolska kolebką Państwa Polskiego

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem Wielkopolska kolebką Państwa Polskiego. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

Weronika Błaszyk,

Patryk Juszczak 

Adrianna Malutkiewicz. 

Nasza reprezentacja zajęła II miejsce. Gratulujemy !!!


Spotkanie z panią Olgą Popową

W dniu 9 maja  odwiedziła naszą szkołę pani Olga Popowa.  Pani Olga urodziła i wychowała się w Uzbekistanie, a obecnie mieszka  z rodziną w Lesznie. Spotkanie miało na celu przybliżyć nam  historię, kulturę, sztukę oraz zwyczaje Uzbekistanu.
Podczas spotkania obejrzeliśmy  prezentację multimedialną  o Uzbekistanie oraz mogliśmy  podziwiać przepiękne stroje narodowe wraz z towarzyszącą prezentacją zdjęć krajobrazów tego wspaniałego kraju. Spotkanie  zostało uwieńczoe małym poczęstunkiem składającym się tradycyjnego przysmaku. Czas spędzony z panią Olgą upłynął nam szybko i długo będziemy wspominać zajęcia przez nią przeprowadzone.


Konkurs,, Okładka mojej książki''

W miesiącu maju książki obchodzą swoje święto. Przypomina się  jak bardzo cenna jest książka i jak bardzo smutny byłby świat bez niej i bez umiejętności czytania. Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie zorganizowało konkurs pt: ,, Okładka mojej książki'', w którym  swój udział wzięli również nasi  uczniowie z młodszych klas.  Cieszymy się bardzo ,że prace naszych dzieci  zostały nagrodzone i wyróżnione i mogliśmy oglądać je na wystawie. Nasi laureaci to:

Gabryś  Gawroński  kl.  II      ,, Marzenia Gabrysia''   -wyróżnienie

Mikołaj Robaszyński  kl. V  ,, Wspomnienia, marzenia Mikołaja''   II nagroda

Wojtek Kielich -przedszkole   ,,Gra kamyczki" -dyplom za udział.


Zielona Szkoła w Nadleśnictwie Włoszakowice  

Dnia 5 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili  Nadleśnictwo Włoszakowice w ramach akcji „Zielona Szkoła" zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Starostwa Powiatowego w Lesznie.  Uczniowie mieli  możliwość bliskiego kontaktu z naturą, poszerzania swojej wiedzy o lesie i życiu jego mieszkańców. Główną atrakcją był taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolicę.  Na koniec były zabawy na świeżym powietrzu, pieczenie kiełbasek oraz upominki dla każdego uczestnika wycieczki. 


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 29.04.2016  roku w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodów 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej właśnie okazji, cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami , wzięła udział w uroczystej akademii, mającej na celu przypomnienie wydarzeń towarzyszących uchwaleniu Ustawy Zasadniczej w 1791 roku. W rolę artystów wcielili się nauczyciele, którzy  dzięki żywej lekcji historii „ W pracowni historycznej" przenieśli nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji  3 Maja.  Artyści nagrodzeni zostali przez zebranych na widowni gromkimi brawami.


Konkursu „Kącik edukacyjny - nie dla czadu".

21 kwietnia 2016 r.  w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie uczniowie gimnazjum  naszej szkoły otrzymali z rąk Komendanta Miejskiej  PSP w Lesznie st. bryg. Roberta Barana upominki oraz dyplomy. Dodatkową nagrodą dla uczniów  była możliwość wyjazdu do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa, które mieści się w Rakoniewicach. Gimnazjaliści mieli możliwość poznania zbiorów oraz regionalną historię pożarnictwa. Zwycięzcom gratulujemy !

 


Szkolne obchody Dnia Ziemi

Tegoroczne szkolne obchody Dnia Ziemi przebiegały pod hasłem „Palący temat - niska emisja". Głównym wydarzeniem były tematyczne warsztaty ekologiczne przeprowadzone w dwóch turach, których celem było zapoznanie uczniów z zasadami gospodarki  niskoemisyjnej w życiu codziennym i jej znaczeniem dla ludzi i środowiska. Podczas zajęć uczniowie przekonali się   o konieczności podejmowania racjonalnych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem zależności między codziennymi zachowaniami  konsumenckimi,  a ilością zużywanej energii  i wytwarzaniem CO2 oraz innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, a także właściwym zagospodarowaniem odpadów w gospodarstwach domowych. Te, jakże poważne wnioski, zostały sformułowane   w oparciu o multimedialne materiały informacyjne, eksperymenty, urozmaicone ćwiczenia, edukacyjne i logiczne gry tematyczne oraz ekoquizy. Okazją do chwili refleksji nad środowiskiem,  nad własnymi działaniami i postawami były dźwięki piosenek ekologicznych oraz twórczość plastyczna.  Nie zabrakło drobnych upominków, które otrzymali najbardziej aktywni uczestnicy zajęć oraz pamiątek tego szkolnego wydarzenia w postaci Ekodekalogu i Ekologicznego Kodeksu Ucznia, które otrzymali wszyscy uczniowie.


Konkurs ,,Małe Konfrontacje 2016''

W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny nasi uczniowie byli uczestnikami  już XV edycji Konkursu Literacko- Fotograficzno-Plastycznego ,, Małe Konfrontacje  2016'', którego organizatorem jest Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Lesznie. Dwoje naszych uczniów otrzymało wyróżnienia.  Byli to Karolina Robaszyńska  i Mikołaj Robaszyński .  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a prace wyróżnione  można było oglądać na wystawie w Leszczyńskim Ratuszu.  Obok prac Karoliny i Mikołaja na wystawie znalazły się również prace :  Mikołaja Ratajskiego,  Karoliny Neumann i Jakuba Musielaka. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Corocznie, w dniu 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ten dzień to także święto wszystkich pracowników ochrony zdrowia - Dzień Pracownika Służby Zdrowia.  
W naszej szkole to ważne święto, ponieważ w szczególny sposób możemy wyrazić wdzięczność  pracownikom Centrum Rehabilitacji w Górznie za ich pracę, cierpliwość i poświecenie.      Z okazji Święta Służby Zdrowia w dniu 8 kwietnia 2016  r. uczniowie zaprezentowali pracownikom Centrum Rehabilitacji zaproszonym gościom   program artystyczny. Podziękowali  tak, jak umieli  najlepiej:  słowem, tańcem i piosenką oraz obdarowując własnoręcznie wykonanym upominkiem. Pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller zaproszeni goście, a także uczniowie podziękowali całemu zespołowi Centrum Rehabilitacji w Górznie za troskę, za okazanie serca... za to, że podczas tych lat pobytu zawsze wiemy, że jesteśmy we właściwym miejscu... za pewność, że jest zrobione wszystko co możliwe.


Regionalny Konkurs Ekologiczny

W dniu 7 kwietnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXIV edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla uczniów placówek kształcenia specjalnego w SOSW w Rydzynie.  Naszą szkołę reprezentowali:

·         Jacek Błaszyk

·         Adrianna Malutkiewicz

·         Wiktor Robaszyński

 W tym roku nasi uczniowie zajęli czwarte miejsce. Uczniowie wykazali się  wiedzą dotyczącą zagadnień związanych z otaczającym światem. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Sprawdzian na zakończenie klasy VI

odbędzie się w dn. 5 kwietnia 2016 r. (wtorek)

Egzamin gimnazjalny

W dniach 18-19-20. 04.2016 r. (poniedziałek, wtorek, środa)  odbędą się egzaminy zewnętrzne, niezbędne do ukończenia klasy III.

W dniach sprawdzianu klasy VI i  egzaminu gimnazjalnego   klas III uczniowie  w strojach galowych, z ważną legitymacją uczniowską oraz długopisami z czarnym tuszem przychodzą do szkoły,  piszą je w wyznaczonej sali.
Uczniowie oddają telefony komórkowe do depozytu w sekretariacie.
Egzamin gimnazjalny przebiega zgodnie z harmonogramem, z którym uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców na godzinie wychowawczej.


Ogólnopolski konkurs plastyczny

Uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami XVIII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży, pod hasłem: „W trosce o nasze bezpieczeństwo" na szczeblu powiatowym.  Celem konkursu było  zainteresowanie tematem bezpieczeństwa dzieci i młodzież, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Prace  naszych uczniów znalazły się   wśród nagrodzonych w kategorii szkół specjalnych.  Nagrody otrzymali:

Daria Hampelska - II miejsce

Wojciech Kielich -  wyróżnienie


Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


Pierwszy Dzień Wiosny

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. W radosnych nastrojach uczniowie wyszli z ławek, by bawić się wspólnie z nauczycielami.  Zadowoleni uczniowie udali się na plac, gdzie już na zawsze pożegnali „Panią Zimę" w rozpalonym ognisku, a na cześć wiosny, upiekli smakowite kiełbaski. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny.


Rodzinny Koszyk Wielkanocny

W tym roku kolejny już raz uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnym konkursie „Rodzinny koszyk wielkanocny", którego organizatorem po raz XV było Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i bony towarowe oraz pamiątkowe dyplomy.  Konkurs  "Rodzinny koszyk wielkanocny" był doskonałą okazją do integracji społeczności uczniowskiej i lokalnej, a także kultywowaniem rodzimych tradycji wielkanocnych.

  


II Międzyszkolny  Konkurs Polonistyczny

Uczniowie gimnazjum naszej szkoły  brali udział w II Międzyszkolnym Konkursie  Polonistycznym w auli Specjalnego Ośrodka  Szkolno -Wychowawczego w Rydzynie.  Naszą szkołę reprezentował zespół gimnazjalistów w składzie: 
·        Błaszyk Jacek,
·        Juszczak Patryk,
·        Malutkiewicz Adrianna.
Celem polonistycznych zmagań było miedzy  innymi inspirowanie do pogłębiania wiedzy, wzmocnienie wiary  we własne siły, rozbudzanie szlachetnej rywalizacji. Uczniowie naszej szkoły zajęli trzecie miejsce. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek. Wszystkim  gratulujemy i życzymy powodzenia.


Lekcja w  Muzeum Okręgowym  w Lesznie

W dniu 10 marca 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzealnej w  Muzeum Okręgowym  w Lesznie. Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach,  uczniowie szkoły podstawowej oraz dzieci w wieku przedszkolnym uczestniczyli w zajęciach   pt. „Zwyczaje i obrzędy świąt Wielkanocnych". Celem zajęć  będzie zaprezentowanie dzieciom zwyczajów związanych z Wielkim Postem oraz świętami Wielkiej Nocy.  Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w  zajęciach w oparciu o fragmenty literatury polskiej.


Leszczyński Przegląd Dorobku Artystycznego Placówek Kształcenia Specjalnego

Dnia 9 marca 2016 r.  w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie przy ulicy Bolesława Chrobrego  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  Leszczyńskim Przeglądnie Dorobku Artystycznego Placówek Kształcenia Specjalnego. Program został przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Głównym celem przestawienia: „Kłopoty Pani Wiosny" było kształcenie postaw ekologicznych i zwrócenie uwagi na konieczność poszanowania przyrody. Uczniowie pokazali jaki kłopot miała wiosna i jak bocian pomógł go rozwiązać. Wszystkim występującym uczniom oraz nauczycielom należą się słowa uznania za interesujące efekty artystyczne na scenie Miejskiego  Ośrodka Kultury w Lesznie. Gratulujemy!


 Teatr "Szarik Holmski na tropie zaginionego obrazu"

W środę 24 lutego 2016 r. gościł na terenie naszej szkoły  teatr:  „Szarik Holmski na tropie zaginionego obrazu". Bohaterem sztuki był detektyw, a dokładniej pies o imieniu Szarik.
Miał do wykonania trudne zadanie, ponieważ musiał odnaleźć słynny obraz „Damę z łasiczką", dzieło jednego z największych malarzy świata Leonarda da Vinci, który został skradziony z krakowskiego muzeum. Zadanie nie było wcale łatwe, gdyż Szarik niewiele wiedział o malarstwie - nigdy nie słyszał o Leonardzie da Vinci, wspomnianej „Damie.." ani „Mona Lisie". W trakcie swych poszukiwań musiał dowiedzieć się co to jest portret, autoportret, pejzaż czy martwa natura.  Jego przewodnikami po świecie malarstwa były bardzo komiczne, charakterystyczne postacie - stary kustosz, sprzedawca antyków  i pozujący na wielkiego artystę bardzo kiepski malarz uliczny. Spektakl zbudowany był w formie ciekawej intrygi, przedstawiony uczniom  prostym i zabawnym językiem, wzbogacony piosenkami. Spektakl, oprócz wspaniałej zabawy dostarczył uczniom elementarnej wiedzy na temat malarstw  i historii sztuki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć kopie słynnych dzieł tj. "Słoneczniki" V.  Van Gogha, "Impresja, wschód słońca" C. Moneta, "Mona Lisa" czy "Dama z łasiczką" L. da Vinci.
Artyści przypomnieli uczniom  również, że kradzież to bardzo zła rzecz i nigdy nie należy tego czynić.

 


Spotkanie ze Strażakiem

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji uczniów. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.
W celu podniesienia  wiedzy oraz umiejętności uczniów  w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w naszej szkole  realizujemy szereg  zajęć  i  pogadanek na temat rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji oraz zachowania się w razie pożaru.
W dniu 23. 02. 2016  r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z asp. Arturem  Szymańskim z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie. Tematem wizyty była pogadanka  na temat: „Zagrożenia związane z występowaniem tlenku węgla oraz użytkowanie urządzeń grzewczych"  oraz zagrożeń związanych z zaczadzeniem tlenkiem węgla i stosowaniem czujników dymu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne na temat: ,,Twoje życie w Twoich rękach !  Czujnik dymu w każdym domu'' Bardzo dziękujemy za możliwość zapoznania się z  czujnikami  dymu i ciekawą pogadankę.


Wizyta przedszkolaków i uczniów w bibliotece szkolnej„... Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej ..."

Wanda Chotomska

Wiek przedszkolny i szkoły podstawowej jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W bibliotece przywitała dzieci pani bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki i uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególne książeczkom dla dzieci. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Poznały baśń Janiny Porazińskiej pt. „Dwie Dorotki". Baśń opowiada o dwóch siostrach, dobrej i złej i o nagrodzie jaką każda z nich otrzymała za swoje postępowanie.  Na zakończenie spotkania dzieci wypożyczyły sobie książki oraz wręczyły pani bibliotekarce dyplom w podziękowaniu za oprowadzenie po świecie książki. 

          


Rekolekcje

W związku z okresem Wielkiego Postu. W naszej szkole zorganizowane zostały rekolekcje wielkopostne spotkanie prowadziły siostry Franciszka i Katarzyna wraz z ks. proboszczem Maksymilianem Kamza proboszczem parafii w Świerczynie


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)„Komputer to urządzenie,

które jest tyle warte,

ile człowiek, który się nim zajmuje."


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  
 W  naszej szkole  od 4 lutego  do 11 lutego 2016 r. uczniowie realizowali szereg działań mających za zadanie propagowanie bezpiecznych zachowań  i  tworzenie wartościowych treści w Internecie, a także zwrócenie uwagę na ważne aspekty prawne związane z nim, z ochroną danych osobowych włącznie.  Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI były realizowane pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!".  Podsumowaniem całokształtu działań były warsztaty mające na celu zwrócenie uwagi na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Dzień Bezpiecznego Internetu to już tradycja wpisana na stałe w coroczny harmonogram imprez i uroczystości w Zespołu Szkół w Górznie. Liczy się przecież bezpieczeństwo naszych uczniów w zakresie dostępu do zasobów internetowych. Dlatego z niecierpliwością czekamy na następną edycję DBI w 2017 roku
Na zakończenie  wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy

 


Zabawa karnawałowa

W dniu 9.02.2016 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.  Sala lekcyjna  wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach                  i konkursach np.: w podawaniu balona, tańcu w parach z balonem. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami.  Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i nauczycielom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami!

Kolejny bal karnawałowy już za rok


V  Ogólnopolski Konkurs "Magia Świąt Bożego Narodzenia"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno -Literacki ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia'' zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w MCN Zagórze k/Warszawy. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat zwyczajów i tradycji świątecznych, rozwijanie inwencji twórczej i sprawności manualnej. Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Udział w konkursie zakończył się dużym sukcesem.  
 
 Kategoria ozdoba karnawałowa

 Gimnazjum -  Wiktoria Kamieniarz  I miejsce  (nagroda)

                           -  Neumann Karolina     II miejsce  (nagroda)

                          -  Ratajski Mikołaj      wyróżnienie

 Kategoria Ozdoba choinkowa

 Szkoła Podstawowa
 -Grzegorz Iwanowicz   II miejsce ( nagroda)

Kategoria praca literacka

Gimnazjum  -  Adrianna Malutkiewicz III miejsce (nagroda)

                            - Weronika Błaszyk wyróżnienie

 Dyplomy za udział w konkursie otrzymali:

-Zuzanna Grybska

-Marcin Banaszczak

-Daria Hampelska

-Weronika Błaszyk (konkurs literacki

-Mikołaj Ratajski  (konkurs literacki)

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia. Gratulujemy!!!


Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją naszej szkoły.
W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 15 stycznia 2015 r. Zebranych gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Specjalną niespodzianką dla zaproszonych gości było przedstawienie teatralne w wykonaniu uczestników naszej szkoły.          Po odśpiewaniu „100 lat" dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek.  Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.  Jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje" (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło     i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

 


Mój świat, moje marzenia

Konkurs miał na celu promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie rozwoju talentów, dawanie młodym artystom satysfakcji z odnoszonych sukcesów - Świat            i marzenia, przedstawiane w pracach przedstawicielek naszej szkoły  to najczęściej ich najbliższe otoczenie - przyroda, zwierzęta. Wyrażają zarówno proste, jak i bardzo śmiałe marzenia dziewczyn.

Za swoje prace w konkursie  dziewczyny otrzymały nagrody:

   

    Wiktoria Kamieniarz l. 15

    Daria Hampelska l.17
                 
     otrzymały pamiątkowe  dyplomy i nagrody.

 


XVII Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych Wolsztyn 2016

Dnia 12 stycznia 2016 r. w Wolsztynie odbyło się XVII Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych, na które zjechali się przedstawiciele szkół: z  Poznania, Rydzyny, Leszna, Zbąszynia, Lubska, Nowej Soli, Lwówka, Wolsztyna.  W ten radosny czas kolędowania nie mogło zabraknąć również naszej szkoły. Po raz trzeci  uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły.  Wszystkie przedstawienia nawiązywały do tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Każdy z nich był wyjątkowy i wzbudzał duże zainteresowanie publiczności.  Po występie przedstawicieli naszej szkoły  mieli czas na obejrzenie przedstawień innych grup. We wspólnym kolędowaniu i podróżowaniu nie zabrakło nam dobrego humoru i zadowolenia


Jasełka

Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością.                 Co roku baśniowo przystrojona choinka, suto zastawiony stół, w tle przepiękne polskie kolędy tworzą swój niepowtarzalny klimat. To naprawdę wspaniałe chwile, które po latach stają się cennym wspomnieniem. Każdy z nas przechowuje w pamięci własny, najpiękniejszy  obraz Świąt.
22 grudnia  2015 r. w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadził  społeczność naszej szkoły i zaproszonych gości  „Teatr Cieni".  Na scenie zaprezentowali się aktorzy czyli uczniowie z naszej szkoły.  Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie.
Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesujących  Jasełek. Pani dyrektor nie zapomniała także               o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości i  oczywiście uczniów oraz nauczycieli  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania wraz z życzeniami złożyli również pan Wicestarosta Robert Kasperczak,   pan Przewodniczący Rady Powiatu  Jan Szkudlarczyk i pan Wójt Gminy Krzemieniewo Andrzej Pietrula. Wszyscy podziwiali scenografię Jasełek oraz naszą - ponoć niezwykle ekspresyjną - grę aktorską i talent muzyczny
W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty. Ku wielkiemu zadowoleniu         i szczerej radości, podarunki okazały się wartościowe i nietuzinkowe.


  

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt składamy serdeczne życzenia:

radosnych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia

oraz szczęścia i sukcesów w Nowym Roku.Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie

Zespołu Szkół w Górznie

 


 


Mikołajki

W poniedziałek 7 grudnia 2015 r. odbyła się   w naszej szkole  jak co roku impreza  „ Grudniowe czytanie z Mikołajem" w ramach szkolnej akcji „Cała  Polska czyta  dzieciom ". Nauczyciele czytali uczniom. Co prawda nie było śniegu, a pogoda zapowiadała raczej wizytę wielkanocnego zająca, ale Mikołaj i tak przybył. Czekali na niego wszyscy uczniowie: od najmłodszych aż po tych najstarszych. Mikołaj dostarczył prezenty do wszystkich dzieci. Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.


Pieczenie pierników

Zgodnie z przedświąteczną tradycją  uczniowie upiekli  pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Uczniowie  mieszali składniki, wygniatali i wałkowali ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów - choinek, gwiazdek, przy pomocy foremek. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.


 


Wycieczka edukacyjna do Miejskiej  Biblioteki  Publicznej  im Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Celem wycieczki było zapoznanie z działalnością biblioteki, pracą bibliotekarza oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Podczas odwiedzin w bibliotece dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem, do czego służy karta czytelnika, jak ułożone są książki na półkach oraz jak należy zachowywać się w bibliotece.
Ponadto dzieci zostały poinformowane, że w bibliotece można korzystać z bezpłatnego Internetu.Wycieczka do biblioteki była dla dzieci ogromną frajdą. Nie ma chyba lepszej okazji ku temu, aby "zaprzyjaźnić" dzieci z książką i rozwinąć ich zainteresowania czytelnicze

Wycieczka do Archiwum Państwowego w Lesznie

Lekcja  archiwalna nie rozpoczynała się ani nie kończyła dzwonkiem, uczniowie nie musieli siedzieć w ławce, a przede wszystkim lekcja odbywa się poza szkołą, w otoczeniu nowym dla uczniów, co sprzyjało aktywnemu przyswajaniu nowych treści. uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć także najciekawsze i najstarsze dokumenty pochodzące z zasobu zgromadzone na specjalnie przygotowanej wystawie - dużym zainteresowaniem cieszyły się dokumenty dotyczące miejscowości Górzno pochodzące z zespołu archiwalnego.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie budynku Archiwum m.in. magazynów archiwalnych, Pracowni Naukowej, pomieszczeń biurowych archiwistów. Mamy nadzieję, że wizyta w archiwum przyczyniła się do zmiany w uczniach postrzegania wizerunku archiwum jako niedostępnej i hermetycznej instytucji, iż gimnazjaliści docenili znaczenie źródeł historycznych w rekonstrukcji procesu dziejowego.


Andrzejki

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana została zabawa andrzejkowa połączoną z  wróżbami. Andrzejki są obchodzone 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz wigilia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji oraz Rosji. Pochodzenie andrzejkowych wróżb prawdopodobnie wskazuje na starożytną Grecję. W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość.  Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Wspólna zabawa przy dobrej muzyce przeplatana była różnorodnymi wróżbami. Gry, zabawy, konkursy dostarczyły uczniom wiele radości.

  


Apel z okazji 97 rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia  10 listopada 2015 roku odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły uważnie uczestniczyli w " lekcji historii" dotyczącej drogi, jaką musiała przebyć Polska, aby odzyskać wolność. Za pomocą symboli            i krótkiej inscenizacji została przedstawiona sytuacja Polaków pod zaborami, a także powstania, które świadczyły o wielkim patriotyzmie naszych rodaków
Dzięki wierze i olbrzymiej determinacji Polaków nasza ojczyzna po 123 latach ponownie zaistniała na mapie świata. Poprzez godne uczestnictwo w akademii uczniowie naszej szkoły oddali hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli i ginęli za naszą ojczyznę. Swoim zachowaniem wzbudzili podziw i uznanie zaproszonych pacjentów i pracowników Centrum Rehabilitacji         w Górznie, którzy podziękowali za możliwość uczestniczenia w pięknej uroczystości.


Nauczyciele dzieciom -Tydzień Postaci z Bajek

 9.11.2015 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Kopciuszek". Zostało ono przygotowane przez nauczycieli z okazji Tygodnia Postaci z Bajek. Na początku przedstawienia narrator wprowadził zebranych w treść ukazywanych scen. Nauczyciele, chociaż nie są aktorami, zagrali swoje role wyśmienicie. W pełni utożsamili się z granymi postaciami, uwidaczniając ich  cechy czy dopasowując kostiumy do danej sytuacji.
Uczniom bardzo podobało się przedstawienie. W niektórych nawet momentach, żywo reagowały śmiechem.".
Nauczyciele za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Dziękujemy naszym Nauczycielom za przygotowanie tak pięknej niespodzianki.


Spotkanie z Teatrem  Edukacji i Profilaktyki Maska  z Krakowa

 Dnia 4 listopada  Dom Kultury w Garzynie  przemieniła się w teatr.  Z dużym zainteresowaniem  uczniowie naszej  szkoły obejrzeli spektakl :

 - dla młodszych uczniów  spektakl promujący czytelnictwo pt.  "Ostatnia Książka Świata"

- dla starszych uczniów spektakl poruszający kontrowersyjny problem tzw. "Dopalaczy"

 
 „Ostatnia Książka Świata"  to spektakl pokazujący dzieciom co by się stało, gdyby zabrakło książek - wrót do świata wyobraźni. Właśnie do takiej ponurej krainy trafia nasza bohaterka, niezwykle oczytana  dziewczynka z walizką, w której znajduje się Ostatnia Książka Świata.

Kolekcjonerzy wrażeń to spektakl poruszający problem dopalaczy. Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po te substancje psychoaktywne sięgają ludzie młodzi. Niekiedy są oni nieświadomi zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Walka z dopalaczami to jak walka z wiatrakami, ponieważ ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji. W związku z tym nie podlegają ustawie narkotykowej. A ponadto są tanie i łatwo dostępne. W tej sytuacji ważna jest profilaktyka, dzięki której młodzi ludzie dokonują mądrych wyborów. Wierzymy, że problem poruszony w spektaklu zmusi młodzież do refleksji.

Wszyscy wróciliśmy do szkoły  bardzo zadowoleni i czekamy na następny teatr.

 


„Chwile zadumy" - spacer na pobliski „Cmentarz szwedzki"

Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. W związku ze zbliżającym się  dniem Wszystkich Świętych uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili krzyż nad jeziorem. Dzieci poznały historię walk, jakie toczyły się na tym terenie podczas potopu szwedzkiego i zapaliły znicz - symbol pamięci o tych, którzy zginęli i pochowani zostali z dala od swych najbliższych.

Wszyscy spędzili czas na "Cmentarzu szwedzkim" w atmosferze ciszy i skupienia.

 
 


Greczynka w naszej szkole

W dniu 27 października odwiedziła naszą szkołę pani Greczynka. Pani Olimpia urodziła i wychowała się w Grecji, a obecnie przebywa na rehabilitację w Centrum Rehabilitacji w Górznie. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz kulturze Grecji, posłuchać muzyki greckiej oraz zatańczyć zorbę. Pani Olimpia pokazała nam ciekawą  prezentację, opowiedziała ciekawostki związane z flagą grecką, kolorami Grecji oraz olimpiadą. Nauczyła nas nawet parę przydatnych zwrotów w języku greckim. Spotkanie zakończyło się przygotowaniem smacznej sałatki.  Czas spędzony z panią Olimpią upłynął nam szybko i długo będziemy wspominać zajęcia przez nią przeprowadzone.


Dzień Edukacji Narodowej

  "Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową

bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem...."

Wszystkiego, co najlepsze z okazji święta Dnia Edukacji Narodowej dla Pani Dyrektor, nauczycieli naszej szkoły wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

Najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności kierujemy również dla uczniów oraz pracowników administracji.

Samorząd Uczniowski

  


Konkurs plastyczny „Łowcy baterii"

"Łowcy baterii" - taki był temat ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Fundację Centrum Innowacji i Koordynacji w ramach projektu "Twoje zdrowie zyska na ochronie środowiska". Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Udział w konkursie zakończył się dużym sukcesem. Gratulujemy!!!

II miejsce w kategorii kolaż-wycinanka Mikołaj Robaszyński


III miejsce w kategorii komiks Adrianna MalutkiewiczSpotkanie z leśnikiem

       Dnia 29.09.2015 r.  odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne poświęcone "skrzydlatym przyjaciołom" ludzi. To już kolejna edycja szkolnych obchodów Dnia Dzikiej Fauny i Flory. Dobrą tradycją w tym zakresie jest współpraca z Centrum Edukacji Ekologicznej i Leśnej, działającym przy Nadleśnictwie Karczma Borowa. Nasze zaproszenie przyjął doświadczony leśnik Pan Jan Marecki, długoletni pracownik Lasów Państwowych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawej i barwnej opowieści naszego Gościa, wzbogaconej o liczne ciekawostki z życia ptaków. Uzupełnieniem zajęć były warsztaty tematyczne. W części eksperymentalnej uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ptaki latają? Gry i zabawy edukacyjne pozwoliły im utrwalić nabyte wiadomości o życiu i zwyczajach ptaków. Uczniowie oklaskami podziękowali Panu Janowi Mareckiemu za wizytę w naszej szkole.


Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

       Pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2015/2016 zabrzmiał o godzinie 9.00. Pani dyrektor mgr Iwona Stiller  serdecznie powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli. Szczególne gorąco powitano nowo przybyłego przedszkolaka oraz gimnazjalistę, którzy rozpoczynają swą przygodę z nauką w murach naszej szkoły. Pani dyrektor życzyła uczniom w nowym roku szkolnym dużo radości i przyjemności ze zdobywanej wiedzy.
 Po części oficjalnej wszyscy udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych. 
Drodzy uczniowie nie  żałujcie sił, aby wykorzystać wszystkie swoje możliwości. Udowadniajcie, że na wiele Was stać, że umiecie pokonywać trudności, że potraficie cieszyć się z sukcesu. Dostrzegajcie wśród tego codziennego trudu nawet małe radości, bo to one składają się na szczęście. Niech w trakcie roku szkolnego towarzyszy Wam zapał do pracy. Niech to, czego nauczą Was  nauczyciele, wychowawcy pozostanie w Was na długo.
Nasza szkoła ma na celu wychowywanie swoich podopiecznych tak, aby czuli się wartościowymi ludźmi, wierzącymi we własne siły, potrafiącymi znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. To żmudny, długi proces, ale celem naszych działań powinna stać się zasada, aby każdy z nas mógł powiedzieć kolejnego ranka:  „dziś nie jestem starszy, lecz lepszy".

Życzymy wszystkim: Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom wytrwałości i powodzenia w nowym roku szkolnym!


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

odbędzie się dnia 1 września o godzinie 9.00

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców.


List Rzecznika Praw Dziecka z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016  >>>>>>>