Zespół Szkół w Górznie

Archiwum

 


Rok szkolny 2014/2015


Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji składamy wszystkim Szanownym Rodzicom i Drogim Uczniom serdeczne podziękowania za całoroczną współpracę i szczere życzenia udanego wypoczynku. Życzymy dobrego zdrowia i niczym niezmąconej radości, bezpiecznych podróży, słonecznej pogody i niezapomnianych wrażeń przeżytych podczas wszystkich niezwykłych wakacyjnych przygód. Życzymy, byśmy wszyscy mogli się dnia                  1 września spotkać w szkole zdrowi, szczęśliwi, wypoczęci i pełni zapału do pracy w kolejnym roku szkolnym.

                                                                                                                                                                                                     Dyrektor i Grono Pedagogiczne


Zakończenie roku szkolnego 2014/2015


„Każdy z Was mi przyzna rację,
że najlepsze są wakacje,
można jechać na Mazury
lub nad morze albo w góry.

Można sobie leniuchować,
nocą gwiazdy obserwować,
można także długo spać
bo nie trzeba rano wstać. ..."


Dnia 26 czerwca 2015 roku nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi przeżywali uroczystość zakończenia roku szkolnego. Swoją obecnością zaszczycił  nas pan wicestarosta Robert Kasperczak.
Podsumowując miniony rok szkolny pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom, za czas wytężonej pracy, wysiłku życząc wielu sukcesów i radości. Osiągnięcia naszych uczniów najlepiej świadczą o tym, że był to czas dobrze wykorzystany. Wielu z nich osiągnęło dobre i bardzo dobre wyniki w nauce.  Świadectwo z paskiem otrzymała Adrianna Malutkiewicz. Nasi Uczniowie odnieśli również liczne sukcesy w zawodach sportowych, turnieju warcabowym oraz podczas międzyszkolnych i ogólnopolskich konkursów m.in.:  polonistycznym, plastycznych,  muzycznych. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji oraz powrotu do szkoły z radością i zapałem do dalszej pracy.
 
  


BEZPIECZNE WAKACJE !!!

Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i uprawianie sportów wodnych


 

Uczestniczymy w akcji bezpieczne wakacje pl.


Teatrzyk „Kapitan Plusk Na Wyspach Przyjaznych"

24 czerwca 2015 r. w naszej szkole  odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Kapitan Plusk na Wyspach Przyjaznych". Uczniowie z zaciekawieniem śledzili losy żeglarza, który podróżował przez bajkowy świat w poszukiwaniu przyjaźni. Podróż ta była okazją do poruszenia wielu ważnych dla uczniów problemów. Treść przedstawienia wielokrotnie dotykała problemów ekologicznych, zanieczyszczenia środowiska i segregacji śmieci.  Dzięki przygodom Kapitana Pluska uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest przyjaźń i oznacza ona również bezinteresowną pomoc i współczucie. Sympatyczni artyści z Krakowa podczas spektaklu śpiewali i tańczyli, wciągając  młodsze dzieci  do wspólnej zabawy. Widowisko wzbudziło wiele pozytywnych emocji i dostarczyło ciekawych wrażeń naszym uczniom.  


 


Wycieczka do wrocławskiego ZOO

  Dnia 18 czerwca 2015 r. pojechali na wycieczkę do ZOO we Wrocławiu. Wycieczka do wrocławskiego ZOO i Afrykarium była kolejną ciekawą przygodą dla uczniów naszej szkoły.  Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości uczniów na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami ich życia oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Podczas pobytu uczniowie  mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, ptaki i stworzenia wodne pochodzące z różnych stref klimatycznych świata. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród uczniów wiele emocji, a bezpośredni kontakt ze zwierzętami  sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapisały się w pamięci uczestników. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domu.


 Wyjazd do leśniczówki w Koczurach

Dnia 11. 05. 2015  r. ramach w akcji „Zielona Szkoła" zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie, wybraliśmy się na wycieczkę do leśniczówki Koczury. W przepięknej wiosennej scenerii lasu, mogliśmy oglądać leśne zwierzęta oraz rzadkie gatunki ptaków. Pogoda dopisała, toteż do woli mogliśmy pograć w piłkę i oddychać pachnącym powietrzem, dopóki nie zgłodnieliśmy. Raczyliśmy się więc pysznymi kiełbaskami z grilla. Aż nie chciało się wracać, tak było super. Na pewno tam wrócimy i wszystkim to miejsce polecamy.


Zajęcia edukacyjne w Karczmie Borowej

12. 06. 2015 r.  uczniowie naszej szkoły pojechali  w ramach zajęć lekcyjnych na godzinne spotkanie do Karczmy Borowej. W Nadleśnictwie Karczma Borowa uczestnicy wzięli udział w ciekawej lekcji na temat zwierząt leśnych. Zadaniem uczniów było rozpoznawanie mieszkańców lasów. Leśniczy przekazał obecnym cenne i interesujące informacje o życiu zwierząt. Uczniowie  w formie konkursu odpowiadali  na pytania leśnika, a przez to utrwalali  wiedzę zdobytą podczas lekcji przyrody. Uczniowie popisując się swoją wiedzą zdobywali  drobne nagrody, co było dodatkową atrakcją. 


III Festiwal Piosenki „ Śpiewaj z nami"

Dnia 10.06. 2015 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Garzynie odbył się III Festiwal Piosenki "Śpiewaj z nami". Organizatorem festiwalu „Śpiewaj z nami" jest Zespół Szkół Specjalnych w Górznie wraz z Fundacją Centrum Sztuki  Integracja w Lesznie.  Nadrzędnym celem festiwalu  było modelowanie u uczestników określonych postaw społecznych, zachęcanie ich do uczestnictwa w kulturalnym życiu, a także budzenie w nich pozytywnych emocji. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe było umocnienie się więzi między rówieśnikami, pokonywanie własnej nieśmiałości oraz poczucie wrażliwości i szacunku dla dokonań drugiego człowieka. W roku bieżącym w imprezie wzięły udział  Szkoły Specjalne: z Brzezia, Wolsztyna, Leszna, Górzna, Śremu, Rawicza,  a także z Ośrodka  Rehabilitacyjnego im. Piotrusia Pana w Lesznie i OSW we Wschowie. Na scenie zaprezentowało się łącznie 90 wykonawców w różnych kategoriach wiekowych.

Laureaci Festiwal piosenki „Śpiewaj z nami"

Soliści 10-13

I miejsce  - Adrian Lichy - ZSS Górzno

II miejsce  - Konstancja Chwierot - ZSS Śrem

III miejsce - Kamila Lewandowska - ZSS Leszno

III miejsce - Nicola Domichowska - ZSS Leszno

Soliści 14 -16

I miejsce - Adrianna Malutkiewicz - ZSS Górzno

II miejsce - Sara Białecka - ZSS Leszno

III miejsce Daniel Walkowiak - ZSS Brzezie

III miejsce Konrad Szczecina - ZSS Górzno
 
Soliści 17 i więcej

I miejsce Grzegorz Kaliciński - OSW Wschowa

II miejsce - Klaudia Szczecina  - ZSS Leszno

III miejsce Arkadiusz Szefer - ZSS Brzezie

Zespoły:

Do 11 lat

I miejsc - „Zielone nutki" - ZSS Śrem

II miejsce - „Ich czworo" - ZSS Brzezie

 12- 16 lat

I miejsce - „Śpiewające słowiki" - ZSS Górzno

II miejsce -  „Duet" - ZSS Wolsztyn

III miejsce -  „Czadersi" - ZSS Brzezie
 
17 i więcej

I miejsce -Duet  „Oni"- ZSS Leszno

II miejsce - „Trójka" - ZSS Śrem

III miejsce - Zespół „Ferajna" - ZSS Brzezie

III miejsce - Zespół „Zielone Ogórki" - ZSS Rawicz

Każdy uczestnik Festiwalu otrzymał dyplom uczestnictwa oraz nagrodę. Najlepsi otrzymali puchary.

Festiwal po raz kolejny okazał się wielkim sukcesem. Dzieci miały szansę zaprezentować swoje umiejętności wokalne szerokiej publiczności, a przy okazji świetnie się bawiły. Dzięki takiemu konkursowi dzieci i młodzież rozwijają wrażliwość muzyczną i nabierają pewności siebie, co na pewno zaowocuje w przyszłości.

Wszystkim uczestnikom,  zaproszonym gościom oraz sponsorom  festiwalu dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na kolejną edycję festiwalu w przyszłym roku.Dzień Dziecka i wycieczka do  Straży Pożarnej w Lesznie

W dniu 3 czerwca 2015r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. W pierwszej części dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej  Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie. Celem wycieczki było spotkanie   z pracownikami straży, poznanie specyfiki ich pracy oraz obejrzenie sprzętu, jakim dysponuje straż na co dzień w pracy. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły, przymierzyć hełm i strój  strażacki. W formie pogadanki uczniowie zapoznali  się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Uczniowie  utrwalili  sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy - 112.
Po powrocie z Leszna  odbyły się w szkole różnorodne zajęcia sportowe z okazji Dnia Dziecka. Były mecze piłki nożnej, przeciąganie liny, rozgrywki sportowe, wyścigi rzędów i wiele innych atrakcji. Oczywiście były słodkie niespodzianki. Pogoda dopisała więc wszyscy byli zadowoleni. 

 


Kampania edukacyjna „SOS dla środowisk"

W ramach działań edukacyjnych, których  organizatorem jest Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego  dnia 1 czerwca 2015 r. w naszej szkole, przeprowadzona  została  prelekcje poświęcona selektywnej zbiórce odpadów. Podczas zajęć uczniowie  dowiedzieli  się  jak generować mniej odpadów w życiu codziennym, co oznaczają ekoznaki na opakowaniach oraz jak wygląda recyklingowa droga najczęściej powstających w gospodarstwach domowych odpadów.


Ogólnopolski  Konkursu Literacko - Przyrodniczy 

Uczennica naszej szkoły Karolina Robaszyńska zajęła III miejsce w kategorii gimnazjum w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Przyrodniczym  „Przyroda wokół nas".  Organizatorem  konkursu był Zespól Szkół Przyszpitalnych w Wałbrzychu.

Gratulujemy życzymy kolejnych sukcesów.


Polska biega
W piątkowe popołudnie 22 maja 2015 r., uczniowie  i nauczyciele naszej szkoły wraz z sympatykami  aktywnego spędzania wolnego czasu wystartowali  w kolejnej edycji "Cała Polska Biega". punktualnie o godz. 14 nad jeziorem w Górznie. Każdy z uczestników mógł wybrać dla siebie inną trasę. Wszyscy dobiegli  do mety i wspólnie biesiadowali przy kiełbasce z grilla. Imprezie tej towarzyszyła wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Uczniowie  mogli chociaż przez chwile poczuć się jak prawdziwi biegacz wpisując się na listę startową i kończąc bieg. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy  i medale potwierdzające ich udział w akcji. Do zobaczenia za rok. 


Igrzyska Lekkoatletyczne Regionu Leszczyńskiego


Dnia  14 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w Igrzyskach Lekkoatletycznych  Regionu Leszczyńskiego, których organizatorem był  Zespół Szkół Specjalnych im Janusza Korczaka w Lesznie. W zawodach uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową oraz biegi na 100, 800, 150 m. i sztafeta 4 x 100m. Sześciu  uczniów reprezentowało naszą szkołę: Adrianna Malutkiewicz, Jan Maćkowiak,  Wiktor Robaszyński, Konrad Szczecina, Mateusz Chwaliszewski, Sylwester Ogrodowiak i Paweł Robaszyński

 • Adrianna Malutkiewicz -  zajęła I miejsce w rzucie piłeczką palantową
 • Konrad Szczecina - zajął IV miejsce w rzucie piłeczką palantową

Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Dnia 12. 04. 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Kulinarna podróż po krajach Unii Europejskiej". Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Kacper Lokś, Adrianna Malutkiewicz,  Jan Maćkowiak, Karolina Robaszyńska.  Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną  oraz umiejętnościami kulinarnymi. Przygotowywali oni wylosowane wcześniej dania różnych kuchni europejskich m.in. knedle w sosie rabarbarowym, gołąbki z mięsem, zupę cebulową z grzankami. Nasza reprezentacja zajęła I miejsce. Gratulujemy !!! 

III Festiwal Piosenki "Śpiewaj z nami"  

 •   Regulamin festiwalu

 •   Karta zgłoszenia

 

 


Święto Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji obchodów dnia 3 maja. Jest to ważny dla każdego Polaka dzień. Jest to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.  Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. W naszej szkole obchody tego święta były równie uroczyste. Uczniowie  wraz z nauczycielami przygotowali  piękną akademię. Na początku odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie rozpoczęła się akademia. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, refleksyjnych wierszy. Aktorzy starali się także przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Na koniec nagrodziliśmy młodych aktorów gromkimi brawami, po czym wszyscy rozeszli się na lekcje.


Dzień Ziemi

W ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi przeprowadzono warsztaty ekologiczne pod tytułem „Odkrywcy zielonej energii" poświęcone  tematyce odnawialnych źródeł energii OZE.

Zajęcia podzielono na dwie części:

I część dla uczniów młodszych klas „Podróż do krainy trzech energii"

II część dla uczniów starszych klas „Jeśli nie węgiel, to co?"

Atrakcją zajęć były pokazy eksperymentów fizycznych przybliżających uczniom zagadnienia dot. OZE. Tradycyjnie odbyła się także zbiórka zakrętek na naszego ucznia Kacpra. Ponadto uczniowie pomagali w porządkowaniu parku otaczającego pałac, w którym uczniowie  chętnie spędzają czas po zajęciach.


Egzamin gimnazjalny

W dniach 21-22-23.04.2015 r. (wtorek, środa, czwartek) odbędą się egzaminy zewnętrzne, niezbędne do ukończenia klasy III.

W dniach egzaminów uczniowie klas III w strojach galowych, z ważną legitymacją uczniowską oraz długopisami z czarnym tuszem przychodzą do szkoły,  piszą je w wyznaczonej sali.
Uczniowie oddają telefony komórkowe do depozytu w sekretariacie.
Egzamin gimnazjalny przebiega zgodnie z harmonogramem, z którym uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców na godzinie wychowawczej.


XXIII  Regionalny Konkurs Ekologiczny w  Rydzynie

W dniu 14 kwietnia 2015 r.  reprezentacje z naszej szkoły uczestniczyły  w XXIII  Regionalnym Konkursie Ekologicznym w  Rydzynie. Organizatorem konkursu był  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rydzynie

Cele konkursu było zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej zagadnień ekologicznych, przyrodniczych oraz z zakresu ochrony przyrody i środowiska; pogłębianie świadomości ekologicznej; rozbudzanie zamiłowania i szacunku dla przyrody. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły :

Szkoła Podstawowa:

·        Musielak Jakub

·        Ogrodowiak Sylwester

·        Robaszyński Mikołaj

Gimnazjum:

·        Błaszyk Jacek

·        Malutkiewicz Adrianna

·        Robaszyński Wiktor

Zespół uczniów: Szkoły Podstawowej zajął III miejsce, a Gimnazjum V miejsce.

Wszystkim uczestnikom Konkursu Wiedzy Ekologicznej serdecznie dziękujemy za Wasze chęci, fantastyczną kreatywność z zakresu ekologii. Mamy nadzieję, iż była to dla Was ciekawa i pouczająca przygoda!  

        Życzenia wielkanocne

      Wszystkiego co najlepsze na Święta Wielkanocne, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań w  gronie rodziny i przyjaciół oraz smacznego  jajka wszystkim odwiedzającym naszą stronę:

dyrektorom, emerytowanym nauczycielom,pracownikom, rodzicom, sponsorom oraz  absolwentom.

       życzy Dyrektor i Grono Pedagogiczne


Zajączek Wielkanocny i urodziny Marysi

W środę 1 kwietnia 2015r. uczniów naszej szkoły odwiedził Zajączek Wielkanocny i obdarował  słodkimi upominkami. Spotkanie z zajączkiem połączone było z urodzinami koleżanki. 1 kwietnia nasza koleżanka Marysia obchodziła swoje 18 urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy małe przyjęcie. Wszyscy nauczyciele i uczniowie odśpiewali jubilatce gromkie "sto lat" i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło urodzinowych świeczek i wesołej muzyki. Marysia podziękowała wszystkim uśmiechem i cukierkami.


Ogólnopolski konkurs plastyczny

Uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami XVII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży, pod hasłem   ,BEZPIECZEŃSTWO I ROZWAGA - TEGO OD CIEBIE KAŻDY  WYMAGA!'' na szczeblu powiatowym.  Celem konkursu było  zainteresowanie tematem bezpieczeństwa dzieci i młodzież, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Poprzez przekaz artystyczny uczniowie zwracali  uwagę na sytuacje, jakie mogą pojawić się w codziennym  życiu. W trakcie  przygotowania prac konkursowych uczniowie  rozwijali wyobraźnię i świadomość, podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu, w szkole, na wycieczce, podczas zabawy.
Prace  naszych uczniów znalazły się   wśród nagrodzonych w kategorii szkół specjalnych.  Nagrody otrzymali:

Wiktor Robaszyński      I miejsce

Wiktoria Kamieniarz     III miejsce

Praca Wiktora Robaszyńskiego, która zajęła I miejsce zostanie wysłana do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, aby uczestniczyć w konkursie na szczeblu wojewódzkim.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesówDzień Pracownika Służby Zdrowia

Corocznie, od 1950 roku, w dniu 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ten dzień to także święto wszystkich pracowników ochrony zdrowia - Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W tym roku Dzień Służby Zdrowia wypada 10 kwietnia.

W naszej szkole to ważne święto, ponieważ w szczególny sposób możemy wyrazić wdzięczność  pracownikom Centrum Rehabilitacji w Górznie za ich pracę, cierpliwość i poświecenie.  Z okazji Święta Służby Zdrowia w dniu 26 marca 2015 r. uczniowie zaprezentowali pracownikom Centrum Rehabilitacji zaproszonym gościom   program artystyczny. Występem uczniowie  przypomnieli  o zagrożeniach i uzależnieniach.  Podziękowali  tak, jak umieli  najlepiej:  słowem, tańcem i piosenką oraz obdarowując własnoręcznie wykonanym upominkiem. Pani dyrektor szkoły mgr Iwona Stiller zaproszeni goście, a także uczniowie podziękowali całemu zespołowi Centrum Rehabilitacji w Górznie za troskę, za okazanie serca....za to, że podczas tych lat pobytu zawsze wiemy, że jesteśmy we właściwym miejscu...za pewność, że jest zrobione wszystko co możliwe. To co czujemy najwierniej oddają słowa wiersza.

„...za każdy oddech...
....za serca bicie....
....za dziś, za jutro.....
...za to że jestem...i będę...
dziękuję za życie"

 


I Międzyszkolny  Konkurs Polonistyczny

W dniu 24 marca 2015 r. w auli Specjalnego Ośrodka  Szkolno -Wychowawczego w Rydzynie, uczniowie gimnazjum naszej szkoły  brali udział w I Międzyszkolnym Konkursie  Polonistycznym.  Naszą szkołę reprezentował zespół gimnazjalistów w składzie: 
·        Błaszyk Weronika,
·        Maćkowiak Jan,
·        Malutkiewicz Adrianna.
Celem polonistycznych zmagań było miedzy  innymi inspirowanie do pogłębiania wiedzy, wzmocnienie wiary  we własne siły, rozbudzanie szlachetnej rywalizacji. Uczniowie naszej szkoły zajęli trzecie miejsce. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek. Wszystkim  gratulujemy i życzymy powodzenia.


  Powitanie wiosny i zaćmienie Słońca

Dnia 20 marca 2015 r uczniowie wraz z nauczycielami mogli obserwować zaćmienie Słońca. Jest to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych. Do zaćmienia Słońca dochodzi gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem, a Ziemią blokując światło słoneczne.  Do oglądania tego zjawiska  przygotowaliśmy się solidnie. Przed rozpoczęciem obserwacji, dzieciom zostały wyjaśnione przyczyny występowania zaćmienia Słońca. Wszyscy zostali również poinstruowani, jak należy obserwować Słońce.  Uczniowie mieli okazję obserwować zaćmienie Słońca przez maskę spawalniczą. Następnie  w  radosnych nastrojach uczniowie  udali się na plac, gdzie już na zawsze pożegnali Panią Zimę w rozpalonym ognisku, a na cześć wiosny, która w tym dniu szczególnie rozpieszczała promieniami-upiekli smakowite kiełbaski. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny. Takie uroczystości, angażujące zarówno uczniów, jak i nauczycieli, są doskonałą formą integracji społeczności szkolnej. Następne zaćmienie dopiero za 11 lat, a kolejne powitanie wiosny za rok.


Leszczyński Przegląd  Dorobku Artystycznego Placówek Kształcenia Specjalnego.

Dnia 19 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  Leszczyńskim  Przeglądzie  Dorobku Artystycznego Placówek Kształcenia Specjalnego. Organizatorem konkursu był  Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie i  Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania szkolnej działalności artystycznej oraz wymienić się doświadczeniami między środowiskami szkolnymi. Celem udziału uczniów naszej szkoły w Przeglądzie  Dorobku Artystycznego jest wychowawcza i kreatywna rola twórczości artystycznej uczniów. Wszystkim występującym uczniom oraz nauczycielom należą się słowa uznania za interesujące efekty artystyczne na scenie Miejskiego  Ośrodka Kultury w Lesznie. Gratulujemy!Dzień Kobiet w naszej szkole

"Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!"

Z okazji Dnia Kobiet najlepsze życzenia składa męska część Społeczności szkolnejFerie zimowe

Zbliżają się ferie zimowe - czas odpoczynku, radości i beztroskich zabaw.

W bieżącym roku szkolnym ferie zimowe trwają od 16 do 01 marca  2015 r.

Życzymy wszystkim nauczycielom i uczniom atrakcyjnych, radosnych, ale przede wszystkim, bezpiecznych ferii.


Bal karnawałowy w szkole

Dnia 12 stycznia 2015 r. w naszej szkole  odbył się coroczny bal karnawałowy.  Zorganizowany został przez wychowawców klas. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Celem balu było zapoznanie uczniów z tradycjami zabaw karnawałowych. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom.


„Ten Internet dobra rzecz
Szybki jest i bystry
Lecz uważaj na tę sieć
Nie bądź lekkomyślny"

 
Dzień Bezpiecznego Internetu 2015

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci. W Polsce DBI organizowane jest od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu  Safer Internet (Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK), a jego Głównym Partnerem jest Fundacja Orange.
Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Projekt Fundacji Dzieci Niczyje oraz firmy Microsoft.
Mimo ogromu korzyści jakie czerpiemy z komputera, czy innych rodzajów mediów, nasuwa się pytanie: W jaki sposób  wynalazki wpływają na dzieci i młodzieży?; Jaki wpływ mają na ludzi, którzy poświęcają im znaczną część swojego życia?; Jak oddziałują na dzieci, które wpatrują się w ekran mniej więcej tyle czasu ile spędzają w szkole? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi wspólnie z uczniami, biorąc udział w kampanii Dzień Bezpiecznego Internetu.

W dniach 02.-11 lutego 2015 r.  w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2015, działania profilaktyczne podejmujemy zawsze na początku lutego. Hasło tegorocznej edycji: RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET.
W ramach tego przedsięwzięcia: podjęto w naszej szkole  następujące inicjatywy przyczyniające się do zwiększania poziomu bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu, zwiększaniu społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Pojęte działania zostały zgłoszone do ogólnopolskiego organizatora DBI.

Wśród podejmowanych działań priorytetem była edukacja  dzieci i młodzieży   w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu:

 • wykonano gazetki informacyjne o DBI 2015
 • odbyły się zajęcia tematyczne na lekcjach: zajęć komputerowych, informatyki oraz godzinach wychowawczych z wykorzystaniem materiałów ze strony "Dziecko w sieci", wykorzystaniem scenariuszy DBI - obejrzą film zrealizowany przez Fundację Dzieci Niczyje "Stop Cyberprzemocy".
 • na zajęciach Kółka Informatycznego przygotowano prezentację nt.: Zagrożenia w sieci i DBI 2015 r, w ZSS w Górznie
 • na stronie naszej szkoły  w zakładce Komunikaty dla Rodziców  znalazły się cenne wskazówki, zasady postępowania, ale również linki do ciekawych stron związanych z tematem bezpieczeństwa w sieci.

W dniu 11 lutego br. odbyła się impreza podsumowująca, na którą złożyły się warsztaty tematyczne z pokazem prezentacji. Zagrożenia w sieci i DBI 2015 r. w ZSS w Górznie

 Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy


Przedstawienie teatralne „Borsuk Bazyli rusza w miasto"
  

Dnia 28 stycznia 2015 r. do naszej szkoły zawitał teatr dwóch aktorów, który przedstawił spektakl pt. "Borsuk Bazyli rusza do miasta".
Przedstawienie ,,Borsuk Bazyli rusza do miasta" w sposób ciekawy i niebanalny realizuje program profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym, że najlepiej uczymy  się właśnie przez zabawę, a wiedza przemycona pod płaszczem zabawnego opowiadania pozostaje w głowach znacznie dłużej. Przedstawienie to zabawna historia leciwego Borsuka, który zaproszony przez dawną przyjaciółkę Myszkę udaje się na pierwszą w swoim życiu wyprawę do miasta. Uczniowie i pomagali Bazylemu we wszystkich jego problemach z ruchem ulicznym, podróżowali z nim, tłumaczyły znaczenie znaków. Przedstawienie było więc wspólną przygodą uczniów  i komicznych bohaterów. Uczniowie, pomagając borsukowi, mogli przypomnieć sobie znaczenie świateł sygnalizacyjnych i  znaków: "stop" i "przejście dla pieszych". Utrwalili również numery alarmowe, z których należy korzystać podczas zagrożenia życia lub zdrowia. Wiedza nabyta w ten sposób pozostanie znacznie dłużej w ich pamięci. Wielką zaletą tego spektaklu był jego interaktywny charakter.

 


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.   Dnia 27. 01. 2015 r. w naszej szkole  odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny.  Kochani dziadkowie mogli poczuć się przez chwilę, jakby byli w „Filharmonii" a to wszystko za sprawą niezwykle utalentowanej grupy uczniów.
Program artystyczny, który zaprezentowali uczniowie zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne i  aktorskie.
Po odśpiewaniu „100 lat" dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.
 Jedna z sentencji głosi:               

 „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje" (Gustaw Flaubert).

 Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.
Ten czas wspólnie spędzony z bliskimi był okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych
i środowiskowych. Uczniowie  uczyli się właściwego zachowania podczas uroczystości, składania życzeń oraz wyrażania miłości i szacunku dla bliskich.


Spotkanie Policjantów z uczniami

19 stycznia 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantami Komendy Policji w Lesznie.  Spotkania zostały podzielone na   dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych.

Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Pani Policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.  Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali  pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Goście poinformowali także uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Te oraz wiele innych zasad zostały przypomniane dzieciom. Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielali  wyczerpujących odpowiedzi.

Celem spotkania uczniów gimnazjum z policjantem było zapoznanie młodzieży z ich prawami i obowiązkami. Poruszono tematykę związaną z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, bezpieczeństwem w drodze do szkoły, w szkole i w domu oraz wszelkiego rodzaju zagrożeniami wynikającymi z nieodpowiedzialnego zachowania, jak również profilaktyką uzależnień i szkodliwości społecznej.

Pamiętaj - zastanów się zanim coś zrobisz, bo jesteś odpowiedzialny za każdy swój czyn.!!!


Zajęcia z przedstawicielami  Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.XVI Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych w Wolsztynie

Okres Bożego Narodzenia jest szczególnym czasem, gdzie wspominamy bardzo ważne wydarzenie - przyjście Zbawiciela na świat. Z tymi świętami wiążą się różne zwyczaje ludowe i obrzędy.  Dnia 13 stycznia 2015 r. w Wolsztynie odbyło się XVI Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych, na które zjechali się przedstawiciele szkół: z  Poznania, Rydzyny, Leszna, Zbąszynia, Lubska, Nowej Soli, Lwówka, Wolsztyna. Po raz drugi  uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły.  Wszystkie przedstawienia nawiązywały do tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Każdy z nich był wyjątkowy i wzbudzał duże zainteresowanie publiczności.  Po występach wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.  Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między zespołami i zawarcia nowych znajomości.


 


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Ozdoba Bożonarodzeniowa‘'

Uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia Zespołu Szkół Przyszpitalnych w Wałbrzychu i przygotowali prace na Ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych pod hasłem: ,,OZDOBA  BOŻONARODZENIOWA''. Uczniowie przygotowali wiele ciekawych ozdób. Kilka z nich zostało w konkursie wyróżnionych.

Wyróżnienia otrzymali:

II kategoria klasy IV- VI Szkoła Podstawowa
 
Grzegorz Iwanowicz     KL V  

III kategoria Gimnazjum i młodzież starsza


Daria HampelskaKL II GIM
Dariusz Mackowiak KL II  PP
  


 

"Jest taki dzień w środku zimy
Pachnący barszczem, choinką.
Wesołych świąt sobie życzymy
Karmiąc się szczęścia drobinką."

 

            


Zdrowych i Wesołych
             Świąt Bożego Narodzenia
     spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze
oraz
Szczęśliwego Nowego Roku 2015


Życzy Wszystkim odwiedzającym naszą stronę: dyrektorom, emerytowanym nauczycielom,pracownikom, rodzicom, sponsorom oraz  absolwentom.

              Dyrektor, Grono Pedagogiczne
              Rada Rodziców i Uczniowie
               Zespołu Szkół w Górznie

 


Konkurs „Najpiękniejsza Choinka"

W niedzielne popołudnie  21 grudnia 2014 r.  w sali Domu Kultury w Garzynie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w 13 edycji Świątecznego Konkursu Plastycznego pn. „Najpiękniejsza choinka", którego organizatorem było  Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Przy dźwiękach kolęd wspólnie przystrajali choinkę własnoręcznie zrobionymi  ozdobami. Drzewko mieniło się biało-srebrnymi kolorami, dostojności dodawały mu  anioły oraz prezenty  i  było przepiękne. Nasza choinka w konkursie zdobyła nagrodę.  Wszyscy bardzo się ucieszyli, a w nagrodę otrzymali słodycze i kupon 200 zł.  Za kupon zostaną zakupione materiały plastyczne do zajęć.

 


Jasełka

Święta Bożego Narodzenia to czas, który my Polacy, staramy się spędzać w gronie najbliższych. Obchodzimy je nie tylko w domach rodzinnych, ale także w zakładach pracy, urzędach, szkołach, w gronie nauczycieli, koleżanek i kolegów. Nasi uczniowie  także zapragnęli godnie uczcić te święta Bożego Narodzenia. Już kolejny raz przygotowali dla swych pedagogów oraz zaproszonych gości oryginalne Jasełka. Tegoroczne widowisko odbyło się 19 grudnia 2014 r. Występy zaprezentowane przez uczniów  wprowadził uczestników spotkania w prawdziwie świąteczną nastrój. Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie.
Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Iwona Stiller podziękowała artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesujących  Jasełek. Pani dyrektor nie zapomniała także o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości i  oczywiście uczniów oraz nauczycieli  z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Słowa podziękowania wraz z życzeniami złożyli również pan Wicestarosta Robert Kasperczak i   pan Przewodniczący Rady Powiatu  Jan Szkudlarczyk. Wszyscy podziwiali scenografię Jasełek oraz naszą - ponoć niezwykle ekspresyjną - grę aktorską i talent muzyczny
W końcowej części spotkania Mikołaj wręczył uczniom prezenty. Ku wielkiemu zadowoleniu i szczerej radości, podarunki okazały się wartościowe i nietuzinkowe.

 

 


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny,,Osobliwości parków  w Polsce ‘'

Uczniowie naszej szkoły często biorą udział w konkursach plastycznych organizowanych przez szkoły przyszpitalne i sanatoryjne.  W bieżącym roku szkolnym przygotowaliśmy prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizatorem,  którego był Zespół Szkół dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. Jedna z przesłanych prac otrzymała wyróżnienie. Autorem pracy jest Kordian Kot  uczeń szkoły przyszpitalnej, przebywający na leczeniu w placówce.  Kordian otrzymał nagrodę i dyplom. Gratulujemy


Regionalny Konkurs Plastyczny: "MÓJ ŚWIAT, MOJE MARZENIA"

Od  wielu lat placówka bierze udział w licznych konkursach plastycznych.  Najdłużej bierzemy udział w Regionalnym Konkursie Plastycznym pt.: "Mój Świat, Moje Marzenia", organizowanym przez  Zespół Szkół Specjalnych w Rawiczu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Rawiczu, Urzędu Miasta i Gminy oraz Muzeum Ziemi Rawickiej. Tradycyjnie wzięliśmy udział już w 21  edycji konkursu, którego rozstrzygniecie miało miejsce  17 grudnia 2014 roku w Rawiczu.  Absolwentka naszej szkoły Klaudia Szczecina otrzymała w konkursie  nagrodę i dyplom  za dwie swoje prace. Gratulujemy.


Dokarmiamy ptaki

W ramach współpracy naszej szkoły z Kołem Łowieckim nr  22  „Drop” w  Górznie,  prowadzimy akcję dokarmiania ptaków. 


Wycieczka do Centrum Rodzinnego  WMB w Lesznie

Wtorek 9 grudnia  był dniem, na który uczniowie  z naszej szkoły czekali  z niecierpliwością. Tego dnia uczniowie udali się do Leszna do Centrum Rodzinnego  WMB w Lesznie.  Młodsi uczniowie korzystali     z oferowanych im atrakcji na sali zabaw „Zaczarowany Świat".  Czas spędzany w sali mijał bardzo szybko. Nikt się nie nudził, wszyscy wspaniale się bawili.  Dla uczniów starszych atrakcją był trzytorowy BOWLING,  w pełni skomputeryzowany, wyposażony w najnowocześniejsze mechanizmy rozstawiania kręgli. Ciekawsze efekty i doznania podczas gry zapewniło uczniom  niezwykłe otoczenie torów wykonane w efekcie UV. Uczniowie  zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi  wrócili do szkoły..


Ogólnopolski konkurs plastyczny "MIŚ"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym uczniów szkół szpitalnych pod hasłem ,, Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci''. Organizatorem konkursu był  Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie.  Grzegorz Iwanowicz uczeń klasy V otrzymał wyróżnienie . Gratulujemy.Grudniowe czytanie z Mikołajem

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry. Według zwyczaju - wierzeń tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj jest to już w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie.
W piątek   5 grudnia 2014 r. odbyła się   w naszej szkole impreza  „ Grudniowe czytanie z Mikołajem" w ramach szkolnej akcji „Cała  Polska czyta  dzieciom ". Nauczyciele czytali uczniom, uczniowie  uzupełniałli kartki „Worek marzeń"  z życzeniami  dla Mikołaja. ...  Na zakończenie uczniowie otrzymali  słodkie upominki.


Barbórka

Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone 4 grudnia w dniu patronki górników - św. Barbary. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w okolicznościowych zajęciach, w czasie których dowiedzieli się, na czym polega praca górników skąd się bierze węgiel. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia i przymierzenia prawdziwego galowego stroju górnika.

 


Andrzejki

"Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada". Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień - dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem. Ten  czas miał miejsce w piątek 28 listopada 2014 r.. Wspólna zabawa przy dobrej muzyce przeplatana była różnorodnymi wróżbami. Najwięcej emocji wzbudziło jak zawsze lanie wosku przez klucz, połączone z odgadywaniem przyszłości ukrytej w cieniach. Równie dużym zaciekawieniem cieszyła się "numerologia" Wszyscy z ogromną ciekawością czekali na odczytanie z daty urodzenia nie tylko swojej przeszłości, ale i cech charakteru. Taniec i wspólna zabawa sprawiła wszystkim uczestnikom  wiele radości. 


Olimpiada bez granic

26 listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w "Olimpiadzie bez granic", która zorganizowana została w leszczyńskiej hali "Trapez". Jak co roku, uczestnicy brali udział w konkurencjach sportowych, takich jak strzał piłką do bramki, rzut do kosza, rzut piłką ręczną, przenoszenie piłek lekarskich itp. Każdy, kto ukończył konkurencje sportowe wziął udział w losowaniu nagród. Nasi uczniowie wygrali: koszulki, piłkę, kołdrę oraz inne drobne upominki.

 


Ogólnopolski konkurs plastyczny  „Jestem EKO"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim  konkursie  plastycznym  pt.:„ „Jestem EKO" , którego organizatorem był  Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie. Prace  oceniane były w następujących kryteriach:  zgodność z tematem,  samodzielność, estetyka wykonania,  walory dydaktyczno-wychowawcze,  oryginalność wykonanej pracy.
Komisja nagrodziła prace następujących uczniów naszej szkoły:

klasy IV-VI – szkoła podstawowa


·         II miejsce - Mikołaj Ratajski  kl. VI

klasy I- III gimnazjum

·         II miejsce  – Karolina Neumann  kl. II gimnazjum

·         III miejsce  – Adrianna Malutkiewicz  kl. II gimnazjum

Gratulujemy życzymy  kolejnych sukcesów.Obchody 11 listopada w naszej szkole

Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
7 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu uczniów.


Turniej warcabowy

Dnia 29 października 2014 r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w  „XII Regionalnym Turnieju Drużynowym w Warcabach" w Zespole Szkół w Brzeziu. Udział w zawodach poprzedziły międzyszkolne rozgrywki w  zawodach warcabowych.  Startowaliśmy w składzie:

 •   Adrianna Malutkiewicz
 •   Maciej Mikołajczak
 •   Jakub Musielak


Uczniowie zajęli  IV  miejsce.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy z rozgrywek ze złotym medalem

 


Spotkanie z teatrem ART-RE z Krakowa

W dniu 20 października  2014 r.  w naszej szkole  gościliliśmy  aktorów Teatru ART-RE z Krakowa w sztuce pt. „Problemy  Krasnala ...".
Przypadek sprawia, że Krasnal i Klaun  spotykają się. Okazuje się, że są niezwykle do siebie podobni. Wpadają na pomysł, żeby zamienić się rolami. Każdy z nich ma szansę poznać zupełnie inne życie. Niekoniecznie jest to zamiana na lepsze. Dzięki temu doświadczeniu Klaun  poznaje pracowity  los Krasnala. Zarazem ci młodsi, jak i starsi widzowie wyciągnęli pewne wnioski. Spektakl podkreślał znaczenie w życiu każdego człowieka takich wartości jak uczciwość i przyjaźń.  Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, spontanicznie reagowały na jego przebieg i świetnie się bawiły.
Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawiły, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci.

 


Zawody latawcowe "Podniebne loty"

   Dnia 15 października 2014r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu zorganizowano szóste z kolei Zawody Latawcowe pod hasłem „Podniebne loty". Do zawodów przystąpiły drużyny z Krotoszyna, Wschowy, nasza z Górzna oraz gospodarze.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Jacek Błaszyk, Maciej Mikołajczak, Markus Malesinski Konrad Szczecina. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach - latawców płaskich i skrzyniowych. W konkursie ocenie podlegały: konstrukcja latawca, staranność i estetyka wykonania, zdobnictwo oraz co najważniejsze i najwyżej punktowane to poprawność lotu.  Największe emocje towarzyszyły uczestnikom podczas ostatniej konkurencji. Każda drużyna z zapartym tchem obserwowała swoje latawce, które unosiły się w powietrze. Organizatorzy zapewnili uczestnikom poczęstunek, wręczono także nagrody i okolicznościowe dyplomy. Z całą pewnością spotkamy się w przyszłym roku.


Dzień Edukacji Narodowej

Przeciętny nauczyciel mówi
Dobry wyjaśnia
Znakomity nauczyciel daje przykład
Ale ten wielki inspiruje"

Willian Arthur Ward

 

Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. Przepiękną laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły Dzieci podziękowały nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie, złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki Po apelu odbyły się konkursy.  Zabawny "sprawdzian" wypadł pomyślnie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.  


Pamiętamy o zmarłych

W związku ze zbliżającym się  dniem Wszystkich Świętych uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili krzyż nad jeziorem. Dzieci poznały historię walk, jakie toczyły się na tym terenie podczas potopu szwedzkiego i zapaliły znicz - symbol pamięci o tych, którzy zginęli i pochowani zostali z dala od swych najbliższych.


Dzień Dzikiej Fauny i Flory

W dniu 18 września 2014 r. w naszej szkole zorganizowano spotkanie z leśnikiem panem Józefem Krysztofiakiem. Gość zapoznał dzieci z wybranymi roślinami trującymi, które mogą być groźne dla ludzi zwłaszcza w okresie jesiennych zbiorów darów lasu (grzybów i owoców). Następnie uczniowie w formie zabawy i mini konkursów sprawdzali zdobytą wiedzę. Atrakcyjna forma oraz treści spowodowały, że uczniowie umówili się z panem leśnikiem na następne spotkanie


Kamizelki odblaskowe dla uczniów szkoły w Górznie

W ramach akcji „Bezpiecznie przez Leszno i Powiat" , pan policjant wręczył, w dniu 17 września 2014 roku, kamizelki odblaskowe uczniom w naszej szkole. Jest to już 4 edycja programu, dzięki której dzieci wyposażone zostały w elementy odblaskowe. Głównym celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach naszego regionu poprzez promowanie prawidłowych zachowań w ruchu ulicznym. Pan policjant zachęcał  dzieci do noszenia kamizelek i elementów odblaskowych, zwłaszcza w porze wieczorowo-nocnej. Trudne warunki atmosferyczne, ograniczona widoczność, mgła, opady deszczu, czy śniegu, zmierzch, to również potencjalne zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stosowanie odblasków niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonanie manewrów takich jak wyprzedzanie, omijanie i wymijanie przez inny pojazd. W tym roku akcja zbiegła się z wejściem w życie nowych przepisów drogowych. Od minionej niedzieli każdy rowerzysta i pieszy  po zmierzchu musi być wyposażony w elementy odblaskowe


Uczniowie z Górzna na pokazach  w Krzesinach.

Dnia 6 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły  korzystając z zaproszenia przebywali  na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny z okazji  obchodów 60-lecia Polskich Skrzydeł na Krzesinach oraz dorocznego święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
Uczniowie obejrzeli wystawę lotniczego sprzętu i przede wszystkim pokazy w powietrzu. Na samym początku zaprezentowały się cztery myśliwce F-16. Jastrzębie kilkakrotnie przeleciały nad lotniskiem. Oprócz tego były widowiskowe pokazy dwóch zespołów akrobacyjnych: Biało Czerwone Iskry oraz grupy Żelazny.
Największe emocje wzbudził jednak dynamiczny pokaz myśliwca MIG 29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Przez kilka minut pilot prezentował w powietrzu możliwości swojej maszyny. Podczas imprezy uczniowie mieli możliwość  z bliska obejrzeć transportowego Herculesa, wystawę  statyczną, szkoleniowych sprzętu wojskowego oraz wystawę statyczną historycznych i współczesnych statków. Niezapomnianych wrażeń dostarczały akrobacje powietrzne skoczków spadochronowych. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

„Już wakacje są za nami,
szybko minęły letnie dni,
jesień staje przed oknami,
nowy rok szkolny puka już do drzwi.”

Dzień 1 września 2014 r. to dla uczniów Zespołu Szkół w Górznie dzień szczególny. Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły.  Koniec wakacji, to dla całej społeczności szkolnej czas, w którym zaczyna się wytężona praca, mająca przynieść dobre wyniki w nauce. O godzinie 9.00 krótkim apelem zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.

Pani dyrektor mgr Iwona Stiller z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2014/2015 życzyła uczniom, aby nauka nie była tylko trudnym obowiązkiem, ale by dawała radość ze zdobywania nowej wiedzy i nowych umiejętności.

Rodzicom życzyła  nieustannych powodów do dumy i radości z osiągnięć swych dzieci.

Nauczycielom - by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.

 Potem odbyło się spotkanie z wychowawcami, koleżankami i kolegami  w klasach, by po tak długiej nieobecności porozmawiać i wymienić się wspomnieniami z wakacji oraz zapoznać z  organizacją roku szkolnego 2014/2015.

Jutro już zacznie się dla nas - uczniów i nauczycieli - ciężka praca, której owoce można będzie ocenić za dziesięć miesięcy.

Życzymy wszystkim samych sukcesów i wytrwałości w nowym roku szkolnym.

 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015,

  odbędzie się 1 września 2014 r.
o godzinie  9.00
w Zespole Szkół w Górznie

Archiwum 1